- Rywalizacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami odbywa się na wielu obszarach, m.in. także na polu nowoczesnych technologii.
- Amerykanie zapowiedzieli już dalsze ograniczania technologicznego eksportu do Chin.
- W odpowiedzi Pekin podjął działania odwetowe na polu paneli fotowoltaicznych.
- Zobacz także: Państwowe spółki walczą między sobą. Będzie interwencja premiera?
Rywalizacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami odbywa się na wielu obszarach, m.in. także na polu nowoczesnych technologii. USA zawarły porozumienie z Holandią i Japonią w zakresie przyłączania się tych państw do sankcji eksportowych najnowocześniejszych technologii chipowych do Chin. Japonia i Holandia są kluczowe dla skuteczności tych sankcji, ponieważ na ich terytorium znajdują się główne zakłady biorące udział w produkcji chipów. Amerykanie zapowiedzieli już dalsze ograniczania technologicznego eksportu do Chin obejmujące dziedziny sztucznej inteligencji i technologii kwantowej.
W odpowiedzi na postępującą izolację gospodarczą Chin, Pekin podjął działania odwetowe na polu paneli fotowoltaicznych. W tym zakresie Państwo Środka jest niemal monopolistą.
Chińskie ministerstwo handlu oraz ministerstwo nauki i technologii domagają się wpisania metod produkcji wafli krzemowych na listę technologii, których zakazany jest eksport poza granicę kraju.
Czytaj więcej: Twitter wprowadza zmiany. Dodatkowa weryfikacja użytkowników
Zacięta rywalizacja o półprzewodniki
Władze Chin zapowiedziały także uruchomienie krajowego programu rozwoju sektora półprzewodników o wartości 143 miliardów dolarów.
Warto zwrócić w tym kontekście uwagę na to, że największym na świecie producentem półprzewodników jest Republika Chińska, czyli Tajwan. Wyspa jest z kolei nieustannie zagrożona ze strony Chin właściwych, czyli Chińskiej Republiki Ludowej.
Amerykańskie grupy biznesowe od lat wskazują na potrzebę zmniejszenia zależności technologicznej od Chin. Aktualność tej kwestii zwiększył w ostatnim okresie globalny niedobór mikrochipów, spowodowany rządowymi lockdownami wprowadzonymi w związku z epidemią koronawirusa.
Dlatego Amerykanie zapowiadają, że obronią Tajwan w razie chińskiej inwazji zbrojnej, a jednocześnie sami inwestują miliardy dolarów w półprzewodniki. W sierpniu 2022 roku prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę “CHIPS and Science Act” na mocy której państwo przeznaczy 280 miliardów dolarów na produkcję zaawansowanych technologii i badania naukowe w zakresie m.in. półprzewodników.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl