- Zdaniem włoskiej premier Giorgii Meloni, na Bałkanach istnieje “silne pragnienie Włoch”.
- Podejście, które rząd włoski przygotowuje dla Bałkanów, sugeruje, że Rzym zamierza prowadzić indywidualną dyplomację w celu zwiększenia swoich zysków ekonomicznych.
- Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą i polityczną Włoch w regionie, inicjatywy gospodarcze będą dotyczyć przede wszystkim Albanii i Serbii, czyli już dwóch głównych partnerów Włoch na tym obszarze.
- Zobacz także: Były współpracownik TVN ujawnia korespondencję. “Kazali nam podpisywać, że nie pracujemy dłużej niż 6 godzin dziennie”
Włochy chcą odgrywać ważną rolę na Bałkanach
Jednym z pierwszych kroków nowego rządu w tym kierunku była wizyta włoskiego ministra spraw zagranicznych Antonio Tajaniego i ministra obrony Guido Crosetto w Belgradzie i Prisztinie w listopadzie ubiegłego roku.
Włoscy ministrowie podkreślali, że ich misja jest zgodna z agendą UE i NATO na Bałkanach. Ale zapowiedzieli też inicjatywy, które mają na celu konsolidację własnych kanałów dyplomacji Włoch.
Minister spraw zagranicznych zadeklarował, że Włochy chcą być protagonistą w regionie. Potwierdził, że zamierza zorganizować wielostronne spotkanie państw bałkańskich w Rzymie i forum biznesowe w Belgradzie w celu poprawy dwustronnych stosunków gospodarczych.
Bałkany wzmocnią włoską gospodarkę?
Później, w listopadzie, Tajani spotkał się ze swoim albańskim partnerem Oltą Xhaçką na zjeździe NATO w Bukareszcie i napisał na swoim koncie na Twitterze: “Zorganizujemy forum biznesowe w Tiranie”.
W kolejnych tygodniach włoscy politycy często wspominali o konieczności przyjęcia przez Włochy wiodącej roli na Bałkanach. Na szczycie UE w Tiranie Meloni powiedziała, że po spotkaniu z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem i premierem Albanii Edi Ramą zdała sobie sprawę, że na Bałkanach istnieje “silne pragnienie Włoch”.
W połowie grudnia minister spraw zagranicznych Tajani spotkał się w Weronie z przedstawicielami włoskich przedsiębiorców i ogłosił zamiar zorganizowania w Trieście krajowej konferencji na temat Bałkanów. Celem Tajaniego jest zwiększenie eksportu na Bałkany i do innych regionów, aby zmniejszyć dług publiczny Włoch. Konferencja odbyła się 24 stycznia.
W przemówieniu otwierającym Tajani przedstawił to wydarzenie jako punkt zwrotny dla włoskiej polityki na Bałkanach. Jednym z motywów przewodnich konferencji był fakt, że prośby o większą obecność Włoch w regionie pochodzą od samych podmiotów bałkańskich.
“Rozszerzony region Morza Śródziemnego”
Obecne podejście Włoch do Bałkanów jest częścią większego politycznego przedsięwzięcia. W swoim przemówieniu w Trieście Tajani nawiązał do modnego w ostatnich latach wśród polityków, wojskowych i think tanków terminu “rozszerzony region Morza Śródziemnego” (“Mediterraneo allargato”). Wyrażenie to wskazuje na rozszerzony region, który rzekomo pozostaje pod wpływem dynamiki politycznej i gospodarczej obszaru śródziemnomorskiego.
Region ten ma elastyczne granice i obecnie obejmuje Turcję, Bliski Wschód, Afganistan, Afrykę Północną i kraje subsaharyjskie. Analitycy polityczni uważają ten termin za ramy dla włoskiej polityki ekspansji w Afryce, wschodniej części Morza Śródziemnego i na Bałkanach, skupiającej się na handlu i przemyśle energetycznym.
Podejście, które rząd włoski przygotowuje dla Bałkanów, sugeruje, że Rzym zamierza prowadzić indywidualną dyplomację w celu zwiększenia swoich zysków ekonomicznych.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą i polityczną Włoch w regionie, inicjatywy gospodarcze będą dotyczyć przede wszystkim Albanii i Serbii, czyli już dwóch głównych partnerów Włoch na tym obszarze.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
balkaninsight.com