Zobacz także: Zaginięcie Iwony Wieczorek. Śledczy zebrali nowe informacje
Po raz kolejny Niemcy były głównym celem podróży, z krajem, który odnotował 226 467 wniosków. Na drugim miejscu znalazła się Francja z 154 597 wnioskami, a następnie Hiszpania (116 952) i Austria (108 490).
Jednak te wnioski nie obejmują prawie 5 milionów ukraińskich uchodźców, którzy uciekli do Europy w ciągu roku. Na przykład w Niemczech w zeszłym roku przybyło od 1,2 do 1,5 miliona migrantów, co spowodowało przeciążenie ośrodków recepcyjnych i wzrost nastrojów antyimigracyjnych w kraju.
Z danych UE wynika, że najwięcej osób ubiegających się o azyl to obywatele Syrii; wiadomo jednak, że wielu z nich tylko twierdzi, że pochodzą z tego kraju, aby zwiększyć swoje szanse na pozwolenie na pobyt w Europie. Kolejne kraje na liście to Afganistan, Turcja, Wenezuela i Kolumbia. Liczba wniosków złożonych przez obywateli Turcji podwoiła się, a liczba obywateli Wenezueli i Kolumbii potroiła się w porównaniu z rokiem 2021.
Raport podkreśla również, jak Libia odegrała główną rolę w zwiększonych liczbach migracji – odnotowano, że 77 000 osób przybyło z libijskiego wybrzeża, najwięcej od 2017 roku.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
rmx.news