Zobacz także: Młoda polska piosenkarka: Chodzę do kościoła z moją ekipą, to super ziomale
“Na przeszkodzie stoi orzecznictwo
Jego zdaniem “na przeszkodzie stoi orzecznictwo”.
Orzecznictwo jest tak nieszczelne, że ja mam takie samo orzeczenie jak człowiek leżący, który wymaga 24-godzinnej opieki czy pomocy asystentów – podkreślił.
W Polsce mają zostać wdrożone rozwiązania z powodzeniem funkcjonujące już w innych krajach.
My w tej chwili finiszujemy wdrożenie rozwiązania, które będzie określać stopnie potrzeby wsparcia. To jest rozwiązanie, które jest z powodzeniem stosowane np. w Hiszpanii od ponad 8 lat – poinformował Wdówik.
Minister nie chciał na razie mówić o szczegółach zapowiadanej ustawy, twierdząc, że póki co jest jeszcze rozważane kilka jej wariantów.
Kiedy wykonanie wyroku TK sprzed lat?
Odniósł się też do kwestii realizacji wyroku TK ws. opiekunów osób niepełnosprawnych, co jest odkładane przez rząd już ponad 8 lat.
To jest element, który próbujemy wpiąć w system związany ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Analizujemy możliwość wykonania tego wyroku – wyjaśnił.
Nadal trwają prace nad przygotowaniem ostatecznych rozwiązań w tej sprawie.
W tym momencie wszyscy, których niepełnosprawność powstała po 18 roku życia, czyli także wszyscy seniorzy, którzy stają się niepełnoprawni np. w wyniku Parkinsona, Alzheimera, stają się beneficjentami. To oznacza, że każda osoba, które jest z nimi w rodzinie i która teraz normalnie pracuje, może wystąpić o to świadczenie, bo nie może być tak, że to świadczenie będzie wyrównane, a oprócz tego nie damy możliwości dorabiania. Bo jak damy tu, to musimy dać i tam – powiedział Wdówik.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
RMF24