- Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej poinformowało, że Polska otrzymała 1 mld 66 mln euro zaliczki w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027.
- Szef resortu Grzegorz Puda wyjawił, że przekazanie środków było poprzedzone wielomiesięcznymi rozmowami z Komisją Europejską.
- Wyjaśnił także, że środki te zostały podzielone na programy krajowe i regionalne.
- Zobacz także: Gigantyczna polska pomoc dla Ukrainy w 2022 r. Blisko 40 mld zł
Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej poinformowało w czwartek, że Polska otrzymała 1 mld 66 mln euro zaliczki w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027.
Resort przekazał, że z ogólnej kwoty w ramach Funduszy Europejskich dla tzw. kontynuatorów programów krajowych wpłynęło 606 mln euro, a w ramach Funduszy Europejskich dla 16 regionów wpłynęło 460 mln euro.
Czytaj więcej: Nowe dane ws. zdrowia Benedykta XVI. Nieoficjalnie: Niewydolność nerek
Unijne środki przyniosą ogromne korzyści wszystkim Polakom
Polskie starania w sprawie unijnych funduszy podsumował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Zaznaczył on, że nasz kraj jest największym beneficjentem polityki spójności na lata 2021-2027.
To były trudne, wielomiesięczne rozmowy, ale zakończyliśmy je wielkim sukcesem. Polska jest największym beneficjentem polityki spójności na lata 2021-2027, otrzymamy na ten cel ponad 76 mld euro
– powiedział minister funduszy i polityki regionalnej.
Minister dodał również, że przekazane Polsce środki zostały podzielone na programy krajowe i regionalne. Głównym zadaniem, będzie wyrównanie szans rozwojowych między Polską, a innymi państwami Unii Europejskiej.
Wysiłek, jaki włożyliśmy w pozyskanie środków UE, przyniesie ogromne korzyści wszystkim Polakom, a inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych zauważalnie poprawią jakość naszego codziennego życia. Pozwoli to naszej gospodarce wejść na wyższy poziom konkurencyjności i odporności na kryzysy
– wyjaśnił Grzegorz Puda.
Zaznaczył, że wsparcie przedsiębiorczości, inwestycje w rozwój cyfrowy, infrastrukturę energetyczną, ochronę środowiska naturalnego i niskoemisyjny transport to jedne z głównych celów.
Beneficjenci będą mogli ubiegać się o środki na działalność innowacyjną. To jest klucz do rozwoju polskich firm. Fundusze europejskie ułatwią też wprowadzanie na rynek nowych, ulepszonych produktów i usług
– podkreślił minister.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl