- Nowelizacja kodeksu postępowania karnego oraz ustawy prawo o prokuraturze wchodzi do życia.
- Polskie organy ścigania będą mogły ściślej współpracować z Prokuraturą Europejską.
- Prokuratora Krajowego jako jedyny będzie on powoływać i odwoływać dyrektorów i ich zastępców w Prokuraturze Krajowej oraz naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych.
- Zobacz także: Ardanowski: Pomagajmy Ukrainie, ale nie zniszczmy przy tym własnego rolnictwa
Na mocy przepisów m.in. wystąpienia o informacje czy wnioski między polskimi prokuratorami a Prokuraturą Europejską mają być dokonywane za pośrednictwem Prokuratury Krajowej.
Zmiany nakładają też obowiązek odmowy wykonania żądanej czynności lub udzielenia informacji przez sąd, lub prokuratora, jeśli byłoby to sprzeczne z prawem lub naruszało polską suwerenność.
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wskazuje, że nowe przepisy mają charakter organizacyjny.
Rozwiązania, które wprowadzamy, mają na celu uregulowanie współpracy z kolejną instytucją, czyli z Prokuraturą Europejską w zakresie, w jakim ma ona swoje kompetencje. Ma to charakter organizacyjny, żeby współpraca również się układała. Nie liczymy na duży sukces, bo Prokuratura Europejska ma swoje problemy organizacyjne. Bardziej stawiamy na dotychczasową współpracę w ramach Eurojust. Będąc członkami Unii Europejskiej, wykonujemy swoje zobowiązania
– poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Nowela zwiększa też kompetencje Prokuratora Krajowego. Jako jedyny będzie on powoływać i odwoływać dyrektorów i ich zastępców w Prokuraturze Krajowej oraz naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
radiomaryja.pl