- Już ponad 3 tys. lekarzy spoza UE otrzymało prawo do pracy jako lekarze w Polsce.
- Większość pochodzi z Ukrainy.
- Dominującymi specjalizacjami są medycyna rodzinna, pediatria, choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna.
- Zobacz też: Bąkiewicz ostrzega przed lewicowymi prowokacjami. “Jest to agentura rosyjska w Polsce”
Już ponad 3 tys. lekarzy spoza UE otrzymało prawo do pracy jako lekarze w Polsce, przy czym większość pochodzi z Ukrainy – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Polityk napisał w piątek na Twitterze:
Dominującymi specjalizacjami lekarzy, którzy występują z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia są: medycyna rodzinna, pediatria, choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna.
Przepisy
Zgodnie z przyjętymi pod koniec 2020 r. przepisami, lekarze spoza UE mogą być zatrudniani w Polsce według uproszczonej procedury. Nie muszą już starać się o uznanie dyplomów medycznych uzyskanych poza UE. Wystarczy, że posiadają dyplom ukończenia szkoły medycznej, wydany w kraju innym niż państwo członkowskie UE, a ich całkowity program nauczania musi wynosić co najmniej pięć lat.
Muszą też mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe jako lekarz specjalista (prowadzący) w ciągu pięciu lat bezpośrednio przed przyjazdem do Polski. Ich dyplom, przetłumaczony na język polski, musi być zatwierdzony przez konsula w kraju pochodzenia. Muszą mieć przyznane prawo wykonywania zawodu lekarza przez właściwą okręgową izbę lekarską.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Wnp, The first news