Urodził się w bogatej hinduskiej rodzinie w brytyjskim Southampton (jego rodzice hindusi przybyli do Wielkiej Brytanii w latach 60 XX wieku z Afryki Wschodniej). Rodzice pochodzili z hinduskiego Pendżabu. Dziadkowie premiera wyemigrowali z Indii, by być brytyjskimi urzędnikami w afrykańskich koloniach. Ojciec premiera urodził się w Kenii i jest lekarzem. Matka urodziła się Tanzanii i jest farmaceutką. Brat premiera jest psychologiem, a jego siostra pracuje w ONZ.
Zobacz także: Truss, jako ex-premier, uprawniona do 115 tys. funtów rocznie do końca życia
Elitarne wykształcenie
Brytyjski premier uczył się elitarnych brytyjskich szkołach. Licencjat z filozofii, polityki i ekonomii uzyskał w Lincoln College w Oksfordzie, a Master of Business Administration (magisterskie studia dla menedżerów) ukończył na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda, gdzie był stypendystą Fulbrighta.
Na studiach w USA poznał swoją przyszłą żonę Akshatę Murty, córkę NR Narayana Murthy, hinduskiego biznesmena-miliardera (razem mają majątek wart 730 mln funtów). Małżeństwo ma dwie córki.
Po ukończeniu studiów brytyjski premier pracował najpierw dla Goldman Sachs, a później jako partner w firmach funduszy hedgingowych Children’s Investment Fund Management i Theleme Partners.
Swoją karierę polityczną rozpoczął w 2015 roku, kiedy został wybrany do Izby Gmin. Poparł Brexit. Z czasem zaczął pełnić funkcje w rządzie.
Z Wikipedii można się dowiedzieć, że ma siedem plomb dentystycznych od nadmiernego picia Coca Coli, psa labradora (wabiącego się Nova), i jest entuzjastą krykieta, tenisa i wyścigów konnych.
Sojusznik Żydów
The Jewish Chronicle, najstarsza żydowska gazeta wychodząca od 1841, stwierdziła, że brytyjski premier „ma silne relacje z brytyjską społecznością żydowską”, popiera uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela, był zaangażowany w budowę pomnika holocaustu, przeznaczył większe środki budżetowe na ochronę Żydów w Wielkiej Brytanii, krytykował Iran.
The Times of Israel w swoim artykule poinformował, że brytyjski premier zapowiada wyeliminowanie plagi antysemityzmu oraz „jest uważany za silnego zwolennika Izraela i przyjaciela społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii”. Sunak nazwał też Izrael „świecącą latarnię nadziei” i sprzeciwia się bojkotowaniu Izraela i Żydów.
Przeciwnik covidowego faszyzmu
Lewicowy polskojęzyczny portal Krytyka Polityczna w artykule „Rishi Sunak nowym premierem Wielkiej Brytanii. Słowa kluczowe: banki, finanse, Kajmany” (autorstwa Adama Bychawskiego) stwierdził, że nowy brytyjski premier to „człowiek o nader uprzywilejowanym pochodzeniu i ideowy thatcherysta”.
O tym, że pochodzi z bardzo bogatej rodziny, świadczy to, że „do 11. roku życia Sunak uczęszczał do Oakmount Preparatory School, a następnie do Stroud Independent Prep School, gdzie czesne dziś wynosi nawet 18,5 tys. funtów rocznie (ok. 99 tys. złotych). Stamtąd poszedł do King Edward VI School w Southampton (gdzie dziś płaci się 17 tys. funtów), a wreszcie do Winchester College (dziś 43 tys. funtów rocznie, czyli 230 tys. złotych)”. Uczelnia brytyjskiego premiera „to jedna z najstarszych prywatnych szkół z internatem w Wielkiej Brytanii, wieloletnia rywalka słynnej szkoły w Eton”, w której kształcili się liczni brytyjscy politycy.
Dla Krytyki Politycznej minusem brytyjskiego premiera jest też to, że „we wrześniu 2020 roku Sunak stanął na czele grupy ministrów najzagorzalej sprzeciwiających się surowemu, prewencyjnemu lockdownowi, zalecanemu wtedy przez naukowców. Przekonywał, że obostrzenia będą katastrofalne dla gospodarki” – „w gabinecie Sunak najbardziej konsekwentnie naciska na rozluźnianie obostrzeń covidowych”.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com