PiS znów uderza w edukację domową. Rodzice oburzeni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze o wewnętrznej walce w PiS-ie pomiędzy "etatystami" a "wolnościowcami".

31 tysięcy polskich dzieci uczonych jest poza systemem edukacji państwowej. Funkcjonują one w ramach edukacji domowej. “Dziennik Gazeta Prawna” pisze o wewnętrznej walce w PiS-ie pomiędzy “etatystami” a “wolnościowcami”. To pierwsze stronnictwo reprezentowała z pewnością niegdysiejsza minister edukacji Anna Zalewska, która swego czasu mówiła tak:

To problem, dzieci wyciekają nam z systemu.

Potem jednak do głosu w PiS doszło stronnictwo “wolnościowe” i rozwiązania przeforsowane przez ówczesną minister Zalewską zostały odwrócone.

Raptem półtora roku temu posłowie Prawa i Sprawiedliwości ułatwili przechodzenie w tryb edukacji domowej. (…) Od polityków tej partii słyszymy, że w jej szeregach trwa starcie dwóch wrażliwości. Część posłów akcentuje konstytucyjne prawa i wolności, w tym prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. W drugiej części dominuje etatyzm i pogląd, że wszystko powinno być „przez państwo i w ramach państwa” – podaje “DGP”.

“Lex Czarnek 2.0”

Teraz tzw. Lex Czarnek 2.0 oferuje zmiany, które można postrzegać jako powrót do podejścia “etatystów”.

Rodzice będą mogli przepisywać dzieci na edukację domową tylko we wrześniu (dziś może to być cały rok), szkoła będzie mogła mieć w ED jedynie połowę wszystkich swoich uczniów, a w dodatku dysponować miejscem, by móc przyjąć wszystkich stacjonarnie (teraz nie ma takich limitów), egzaminy będzie można składać jedynie osobiście i w obecności delegata kuratorium (dziś przepisy nie są w tej sprawie precyzyjne, więc część szkół organizuje je online). Będzie również obowiązywała rejonizacja – szkoła będzie musiała mieć siedzibę w województwie zamieszkania dziecka – pisze “DGP”.

Mariusz Dzieciątko, prezes Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie, komentuje:

Projekt zmian idzie w kierunku radykalnego ograniczenia edukacji domowej. Praktycznie uniemożliwi dołączanie do placówek nowych dzieci.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Gazeta prawna

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY