Problemy polskich obligacji. Premier: To wynik presji rynków finansowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mateusz Morawiecki

Katowice, 25.04.2022. Premier Mateusz Morawiecki podczas V Konferencji Programowej Śląski Ład "Śląski bank pomysłów dla Ukrainy. Czy polski rynek pracy poradzi sobie z napływem uchodźców z Ukrainy?", 25 bm. w siedzibie firmy Węglokoks S.A. w Katowicach. (jm) PAP/Zbigniew Meissner / Fot. PAP/Zbigniew Meissner Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rentowność polskich obligacji przekroczyła w piątek poziom ostatnio widziany ponad 20 lat temu.
  • Rentowność obligacji Polski była w piątek piątą najwyższą w Europie i wynosiła 8,76 procent.
  • Krytycy mówią, że podczas gdy bank centralny podnosi stopy procentowe, rząd zalewa rynek ogromnym wachlarzem programów socjalnych i dotacji, co w konsekwencji napędza inflację.
  • “Nie planujemy żadnych kolejnych wydatków, poza tymi już zaplanowanymi w budżecie” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
  • Zobacz też: Kaja Godek: “Jesteśmy w lepszej sytuacji” [NASZ WYWIAD]

Rentowność polskich obligacji przekroczyła w piątek poziom ostatnio widziany ponad 20 lat temu, co skłoniło państwowy bank rozwoju BGK do rezygnacji z planowanej aukcji obligacji, ponieważ spodziewał się sprzedać swoje obligacje po niższych stawkach.

Polski premier powiedział w sobotę w Gdańsku, że wiele krajów znalazło się pod zwiększoną presją rynków finansowych z powodu cyklu podwyżek stóp przez amerykańską Rezerwę Federalną i Europejski Bank Centralny. Dodatkowo, jak powiedział Morawiecki, gospodarki wschodzące i aspirujące do grona rynków rozwiniętych, takie jak Polska, odnotowały osłabienie swoich walut.

Według polityka, znaczny deficyt na rachunku bieżącym Polski, który jest postrzegany przez rynki finansowe jako czynnik ryzyka, wynika z wysokich cen energii, ale wyraził nadzieję, że ostatnie ustalenia podjęte na szczycie UE pomogą Polsce zmniejszyć deficyt na rachunku bieżącym poprzez wdrożenie nowego mechanizmu kalkulacji cen gazu.

Socjalizm

Opozycja oskarżyła rząd o działanie przeciwko wysiłkom polskiego banku centralnego w walce z inflacją, która we wrześniu osiągnęła 17,2 procent. Krytycy mówią, że podczas gdy bank centralny podnosi stopy procentowe, rząd zalewa rynek ogromnym wachlarzem programów socjalnych i dotacji, co w konsekwencji napędza inflację.

W krajowej polityce fiskalnej będziemy dążyli do zacieśnienia tej polityki w najbliższym czasie. Nie planujemy żadnych kolejnych wydatków, poza tymi już zaplanowanymi w budżecie.

Według portalu tradingeconomics.com, rentowność obligacji Polski była w piątek piątą najwyższą w Europie i wynosiła 8,76 procent, za Węgrami, Turcją, Rosją i Rumunią. Czechy, które są na szóstym miejscu, płacą rentowność obligacji na poziomie 6,37 procent.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wnp, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY