Walka z inflacja. Morawiecki: “Nie zdusimy inflacji kosztem bezrobocia”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki, zapowiedział, że nie dopuści, by zapłatą za obniżenie inflacji był gwałtowny wzrost bezrobocia. Podkreślił też, że restrykcyjnej polityce pieniężnej nie może towarzyszyć skrajnie zacieśniona polityka fiskalna.
  • Premier Mateusz Morawiecki w ostatniej rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” stwierdził, że jego rząd poradził sobie z bezrobociem.
  • Wskazał, że nie przywróci on wysokiego bezrobocia, kosztem zduszenia inflacji.
  • Nie chce on popełnić błędów Leszka Balcerowicza i Donalda Tuska.
  • Jego zdaniem walka z inflacją musi się odbywać poprzez politykę fiskalnej, monetarną i regulacyjną.
  • Zobacz także: 97 lat temu urodził się. zbrodniarz Czesław Kiszczak. Co należy o nim wiedzieć?

W rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” premier Mateusz Morawiecki wskazał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości poradził sobie z bezrobociem i nie doprowadzi do jego powrotu. Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że na dziś celem jest ograniczenie wzrostu cen energii, co przyczynia się do zduszenia inflacji. Podał przykład: ceny gazu wpływają na ceny nawozów, a to z kolei znajduje odbicie w cenach żywności.

Inflację jest bardzo łatwo zdusić, tak jak ją dwa razy dusił Balcerowicz w latach 90. i 2000., a potem Donald Tusk. Otóż za każdym razem prowadziło to do kilkunasto- albo nawet ok. 20 proc. bezrobocia. Jeśli ktoś chce mnie namawiać na duszenie inflacji poprzez bardzo wysokie bezrobocie, to mu się to nie uda

– stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wskazał, że walka z inflacją musi się odbywać poprzez odpowiedni miks polityki: fiskalnej, monetarnej i regulacyjnej. Restrykcyjnej polityce pieniężnej nie może towarzyszyć skrajnie zacieśniona polityka fiskalna.

Mateusz Morawiecki zauważył, że jeszcze w 2013 roku bez pracy w Polsce było 2 mln 300 tys. osób, co wskazuje, że historia o rosnącym bezrobociu nie jest wcale tak odległa. Premier pytany o wydatki poza budżetem przekonywał, że po to powstały Polski Fundusz Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego, by sprawnie reagować na kryzys. Jako przykład przytoczył początek pandemii i potrzebę przekazania dużych pieniędzy do firm.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY