- Zużycie gazu ziemnego w Polsce w sezonie zimowym 2021/22 wyniosło 11,63 mld metrów sześciennych.
- Według ministerstwa klimatu i środowiska, w nadchodzącym sezonie zimowym istnieje zmniejszone ryzyko odcięcia dostaw gazu ziemnego.
- Ministerstwo dodało, że polskie magazyny gazu są wypełnione w 99 proc. przy ich maksymalnej pojemności wynoszącej ok. 3,23 mld m sześciennych.
- Zobacz też: Premier Morawiecki o środkach z UE: Już płyną do Polski
Prognoza ta może rozwiać obawy w Polsce o niedobór gazu w związku z bojkotem rosyjskich paliw węglowych i rosnącym międzynarodowym popytem na alternatywne źródła gazu.
Prognozując zużycie gazu ziemnego w sezonie zimowym 2022/2023, w szczególności biorąc pod uwagę wstępne szacunki zużycia gazu ziemnego w pierwszym i drugim kwartale 2022 r., należy oczekiwać, że zużycie gazu ziemnego będzie zauważalnie niższe. Takie jest stanowisko polskiego resortu klimatu i środowiska.
Zużycie gazu ziemnego w Polsce w sezonie zimowym 2021/22 wyniosło 11,63 mld metrów sześciennych. Według resortu, w nadchodzącym sezonie zimowym istnieje zmniejszone ryzyko odcięcia dostaw gazu ziemnego.
W wyniku zabezpieczenia dostaw gazu ziemnego, w ilości w pełni zaspokajającej potrzeby polskich odbiorców na sezon zimowy 2022/2023, ryzyko konieczności wprowadzenia ograniczeń w zużyciu gazu ziemnego jest bardzo niskie, ze względu na działania podjęte w ostatnich latach.
Działania
Dzięki całkowitemu uniezależnieniu się od dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego, możliwemu dzięki budowie infrastruktury międzysystemowej, takiej jak gazociąg Baltic Pipe, połączenie gazowe Polska-Litwa, połączenie gazowe Polska-Słowacja oraz rozbudowie zdolności regazyfikacyjnych terminalu LNG (skroplonego gazu ziemnego) w Świnoujściu, Polska nie jest już uzależniona od jednego kierunku dostaw.
Ministerstwo dodało, że polskie magazyny gazu są wypełnione w 99 proc. przy ich maksymalnej pojemności wynoszącej ok. 3,23 mld m sześc..
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
The first news