- Najczęściej używanym przez analityków wskaźnikiem jest wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii.
- Według tego wskaźnika, bazowa inflacja w Polsce wyniosła 10,7% rok do roku we wrześniu.
- W sierpniu było to 9,9%.
- Zobacz też: Rząd: Uchodźcy z Ukrainy odpowiedzialni za wzrost zakażeń HIV w Polsce
Inflacja bazowa w Polsce, która nie uwzględnia cen żywności i energii, wyniosła 10,7 proc. rok do roku we wrześniu 2022 r. wobec 9,9 proc. w sierpniu, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w poniedziałek.
Po wyłączeniu cen stałych, inflacja wyniosła 17,8 proc. rok do roku we wrześniu, wobec 16,7 proc. w poprzednim miesiącu. Z kolei po wyłączeniu najbardziej zmiennych elementów wyniosła 13,6 proc. rok do roku we wrześniu, wobec 12,6 proc. poziomu miesiąc wcześniej.
Średnia 15-procentowa inflacja wyniosła 12,9 proc. rok do roku we wrześniu, w porównaniu do 12,3 proc. w sierpniu.
Według danych GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych (Consumer Price Index, CPI) wzrosły we wrześniu 2022 r. o 17,2 proc. rok do roku i o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca.
Wskaźnik
Portal “W gospodarce” pisze:
NBP wyjaśnił, że najczęściej używanym przez analityków wskaźnikiem jest wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii. Pokazuje on tendencje cen tych dóbr i usług, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma relatywnie duży wpływ. Ceny energii (w tym paliw) są bowiem ustalane nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych, czasem również pod wpływem spekulacji. Ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
W gospodarce, The first news