- Rząd koalicyjny premiera Scotta Morisona w 2018 roku formalnie uznał Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela.
- Niedawno Australia ogłosiła, że nie będzie już uznawać Zachodniej Jerozolimy za stolicę Izraela i ponownie uzna za nią Tel Awiw.
- Izrael skrytykował posunięcie Australii i zamierza wezwać australijskiego ambasadora do złożenia wyjaśnień.
- Zobacz też: Kaczyński: Nie planujemy tego, żeby mieć broń nuklearną
Australia ogłosiła, że nie będzie już uznawać Zachodniej Jerozolimy za stolicę Izraela i ponownie uzna za nią Tel Awiw. Tym samym rząd Partii Pracy odwrócił decyzję poprzedniego rządu z 2018 roku. Izrael skrytykował posunięcie Australii i zamierza wezwać australijskiego ambasadora do złożenia wyjaśnień.
W oświadczeniu premier Izraela Yair Lapid nazwał decyzję Australii “pochopną” i “krótkowzroczną”.
Możemy mieć tylko nadzieję, że w przyszłych sprawach rząd australijski będzie postępował w sposób bardziej poważny i profesjonalny. Zjednoczona Jerozolima pozostanie wieczną stolicą Izraela bez względu na to, co powie australijski rząd.
Minister spraw zagranicznych Australii Penny Wong oznajmiła:
Ostateczny status Jerozolimy musi być rozwiązany w negocjacjach pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami. Australia jest zaangażowana we wspieranie pokojowego rozwiązania dwupaństwowego – Izraela i przyszłego państwa palestyńskiego – w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Nie będziemy wspierać podejścia, które podważa tę perspektywę.
Rząd koalicyjny premiera Scotta Morisona w 2018 roku formalnie uznał Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela. Uznanie dotyczyło jednak tylko Jerozolimy Zachodniej, a drażliwą kwestią jest Jerozolima Wschodnia, której Palestyńczycy chcą jako stolicy swojego przyszłego państwa.
Palestyna i Izrael
Wong podkreśliła również, że decyzja w sprawie Jerozolimy nie oznacza wrogości wobec Izraela.
Australia zawsze będzie zdecydowanym przyjacielem Izraela, byliśmy wśród pierwszych krajów, które formalnie uznały Izrael (jako państwo)
– powiedziała, dodając, że władze będą nadal wspierać społeczność żydowską w Australii.
Nadal wspieramy też naród palestyński, w tym poprzez pomoc humanitarną.
Izrael uważa Jerozolimę za swoją niepodzielną stolicę. Zajął wschodnią Jerozolimę w wojnie sześciodniowej w 1967 roku i ogłosił Jerozolimę swoją “wieczną i niepodzielną stolicą” w 1980 roku wbrew rezolucjom ONZ. Aneksji nie uznaje społeczność międzynarodowa, twierdząc, że ostateczny status miasta powinien być rozstrzygnięty w drodze negocjacji z Palestyńczykami, dlatego większość krajów ma również ambasady w Tel Awiwie.
Były prezydent USA Donald Trump ogłosił w grudniu 2017 roku, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela, a w następnym roku oficjalnie przeniósł ambasadę USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Posunięcie Trumpa wywołało ostrą krytykę, zwłaszcza ze strony Palestyńczyków i krajów świata arabskiego, ale zostało też potępione przez szereg krajów zachodnich, w tym Francję. Sekretarz Generalny ONZ António Guterres powiedział również, że taka jednostronna decyzja zagraża procesowi pokojowemu w Izraelu.
Ambasady została przeniesione do Jerozolimy krótko po USA przez Gwatemalę czy Paragwaj, ale ten ostatni zwrócił swoją do Tel Awiwu we wrześniu 2018 roku. O przeniesienie ambasady do Jerozolimy od dawna zabiega też prezydent Czech Miloš Zeman. W zeszłym miesiącu o takim ruchu mówiła też nowa brytyjska premier Liz Truss.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Echo24