- Jak przekazał dyrektor ds. rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji Marcin Żabicki branża nie widzi przed sobą optymistycznej przyszłości.
- Przez złą sytuację finansową samorządów, traci na tym pozycja transportu publicznego.
- W niektórych miastach ogranicza się rozkłady jazdy autobusów i tramwajów.
- Jego zdaniem należy się spodziewać podwyżki cen za komunikację miejską.
- Zobacz także: Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 17 do 23 października: demonstracje, pikiety, spotkania
Sytuacja ekonomiczna branży komunikacji miejskiej i budżetowa samorządów jest dramatyczna. Dyrektor ds. rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji Marcin Żabicki, powiedział, że branża z przerażeniem patrzy w przyszłość. Zwrócił uwagę, że kryzys energetyczny i rosnące koszty są ważnym czynnikiem wpływającą na sytuację transportu zbiorowego.
Sytuacja ekonomiczna nie tylko samej branży komunikacji miejskiej, ale w ogóle budżetowa samorządów jest dramatyczna. Nie wiemy, jak to się ułoży do końca roku i z przerażeniem patrzymy na przyszłoroczne budżety. To może być bardzo trudny czas. Im gorsza sytuacja finansowa samorządów, tym gorsza pozycja transportu publicznego. To oczywista zależność
– poinformował Marcin Żabicki.
Dyrektor ds. rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji dodał, że w wielu miastach i gminach trwa dyskusja na temat sposobu oszczędzania energii. Testuje się m.in. zamykanie basenów, ogranicza się kursowanie autobusów i tramwajów, a także w niektórych miastach wyłącza się latarnie. Głównie, przez ograniczenie kursów komunikacji miejskiej należy spodziewać się podwyżki cen biletów.
Jeżeli koszty wzrosły, to i cena produktu rośnie. Można dyskutować w jakim stopniu. Jeżeli bilet kosztował 4 zł i będzie nagle kosztować 4,5 zł, to z punktu widzenia matematyki jest to dużo. Natomiast czy nasi pasażerowie zbiednieją, płacąc 50 groszy więcej za bilet? Szczególnie, że te rzeczy można regulować, podwyższając ceny biletów jednorazowych, a ceny biletów okresowych pozostawić na tym samym poziomie. Wprowadzone rozwiązania powinny zależeć od specyfiki każdego miasta
– wyjaśnił dyrektor ds. rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji.
Zdaniem Marcina Żabickiego, nawet w sytuacji kryzysowej samorządy powinny walczyć o to, aby komunikacja miejska była sprawna.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
radiomaryja.pl