- Przewodniczący Ligi Katolickiej Bill Donohue popełnił krótki artykuł, w którym zwrócił uwagę na to, że media zniekształcają obraz Ojca Świętego Franciszka.
- Donohue zwrócił uwagę, że Papież wypowiedział się na temat “eutanazji”, sekularyzacji Zachodu, relatywizmu.
- Media głównego nurtu pominęły jednak te kwestie.
- Zobacz też: Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Warszawy
Przewodniczący Ligi Katolickiej Bill Donohue popełnił krótki artykuł, w którym zwrócił uwagę na to, że media zniekształcają obraz Ojca Świętego Franciszka.
Większość mediów głównego nurtu lubi papieża Franciszka i szczególnie chętnie cytuje jego uwagi na temat sprawiedliwości społecznej, wojny (…).
Kiedy jednak Papież w swoich wypowiedziach uderza w lewactwo, owe media “nie mówią ani słowa”.
Jest to celowe: media nie chcą wzmocnić determinacji papieża do dalszego podkreślania tych kwestii i nie chcą narażać na szwank jego pozycji wśród liberalnych katolików (wielu z nich nie byłoby zadowolonych z jego komentarzy broniących tradycyjnych wartości moralnych).
Donohue zwrócił uwagę, że “21 lipca Ojciec Święty miał ostre słowa dla hierarchów Kościoła w Niemczech”. Prawie wszystkie amerykańskie media to zignorowały. Tydzień później, na pokładzie papieskiego samolotu, zrobił to ponownie. Również w tym przypadku nie było o tym prawie żadnej informacji.
Relacje wybiórcze
Ostatnie “medialne zaciemnienie” miało miejsce w zeszłym tygodniu. 15 września, na pokładzie papieskiego samolotu w drodze powrotnej z Kazachstanu do Włoch, Franciszek został zapytany o “moralną degradację” Zachodu. Powiedział:
To prawda, że Zachód, ogólnie rzecz biorąc, nie jest teraz na najwyższym poziomie wzorcowości. Zachód obrał złe drogi.
Zapytany konkretnie o kraje zachodnie wspierające tzw. eutanazję, powiedział:
Zabijanie nie jest ludzkie, kropka. Jeśli zabijasz z motywacją, ostatecznie będziesz zabijał coraz więcej. Zostawmy zabijanie bestiom.
Papież Franciszek został również poproszony o komentarz na temat utraty wiary w krajach takich jak Niemcy, zwłaszcza wśród młodzieży. Odpowiedział:
To prawda, że duch sekularyzacji, relatywizmu, rzuca wyzwanie tym rzeczom; to prawda. To, co trzeba zrobić, to przede wszystkim być konsekwentnym w swojej wierze.
Ten wywiad z Papieżem był relacjonowany przez ABC News, Associated Press, Washington Post i New York Times. Media pisały na temat jego uwag o warunkach w Nikaragui, Chinach, Rosji i Ukrainie. Żadne z nich nie wspomniały o komentarzach Franciszka na temat moralnej degradacji Zachodu czy relatywizmu widocznego w Niemczech.
“Medialne zaciemnienie”
Donohue pisze:
Jeśli chodzi o tradycyjne wartości moralne, papież Franciszek często brzmi bardzo podobnie do swojego poprzednika, emerytowanego papieża Benedykta XVI. Stąd też medialne zaciemnienie. Ale kiedy mówi o kwestiach ważnych dla liberalnej agendy, daje mu się dużo miejsca.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Catholic League