- W Sierakowicach, w woj. pomorskim, odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
- Ich dowódcą był podporucznik Zdzisław Badocha o pseudonimie Żelazny.
- Pomnik został sfinansowany przez gdańskie Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
- Zobacz też: Pikieta pod ambasadą rosyjską. “Rozpad Rosji to coś, do czego powinniśmy dążyć”
Sierakowice były świadkiem odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Stanął niedaleko kościoła pod wezwaniem świętego Marcina z Tours. Został sfinansowany przez gdańskie Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Dowódcą owej brygady był podporucznik Zdzisław Badocha o pseudonimie Żelazny.
Będący wiceszefem Instytutu Pamięci Narodowej Karol Polejowski stwierdził, że upamiętniając tychże żołnierzy, IPN staje się “instytutem przyszłości narodowej”, ponieważ
pamięć nierozerwalnie łączy się z przyszłością.
Oznajmił, iż żołnierze Wojska Polskiego walczyli o wolne Kaszuby w ramach państwa polskiego.
Bardzo wielu ludzi dostrzegło w nich promyk nadziei na wolną i niepodległą Polskę. Ich pojawienie się tutaj, bez wątpienia przyczyniło się do druzgocącej klęski komunistów w tzw. referendum ludowym. Kaszubi odrzucili system komunistyczny, za co później wzmogły się represje, aresztowania i długoletnie więzienia.
“Wspaniały przykład Sierakowic”
Europosłanka PiS-u Anna Fotyga stwierdziła, że uroczystość ma duże znaczenie dla tamtejszych mieszkańców.
Jestem przekonana, że ta pamięć żyje tutaj w rodzinach i – prawdę powiedziawszy – to bardziej nam jest potrzebne uświadomienie sobie, z jakim trudem walczono o polską niepodległość i suwerenność. Przykład Sierakowic jest po prostu wspaniały.
5. Wileńska Brygada Armii Krajowej zajęła Sierakowice 23 maja 1946 roku.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Radio Maryja