- W piątek, rada prezydencka wysłuchała przedstawicieli rządu ws. Strategii Demograficznej 2040.
- Jak ocenił prof. Andrzej Waśko, przedstawione założenia mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój demograficzny.
- Z kolei wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha wyraziła przekonanie, że jeśli rząd zdoła odwrócić trend, wówczas Polska będzie bezpieczniejsza.
- Zobacz także: Polska uszczelnia granicę z Kaliningradem
Wysłuchaliśmy prezentacji przygotowanej przez minister rodziny, szkicu Strategii Demograficznej 2040. Ten dokument obejmuje 3 zasadnicze obszary. Po pierwsze wsparcie rodzin materialnie np. poprzez wsparcie mieszkaniowe, a także kulturowo-społecznie
– powiedział prof. Andrzej Waśko z rady prezydenckiej.
Rada prezydencka pozytywnie nt. Strategi demograficznej rządu. pic.twitter.com/6qzhDljo1l
— Artur Stelmasiak #BabyLivesMatter (@ArturStelmasiak) September 16, 2022
Jeszcze przed konferencją wiceminister rodziny polityki społecznej Barbara Socha przekonywała, że rząd widzi światełko w tunelu, a zaproponowane zmiany mogą postarać się odwrócić katastrofalny trend.
Strategia zdefiniowała 10 takich dużych obszarów, które wpływają na dzietność i, jeżeli w tych obszarach będziemy w stanie pewne zmiany wprowadzić, odwrócić pewne trendy, to mamy szanse na wyjście z tej pułapki demograficznej i powolne wyrównanie tych trendów i wzrost demograficzny w perspektywie dwóch pokoleń, nie prędzej
– stwierdziła wiceminister rodziny Barbara Socha.
Czytaj więcej: Wg prognozy ONZ w 2100 będzie 16 mln Polaków. Wiceminister: Będzie jeszcze mniej
Co zamierza rozwiązać Strategia Demograficzna 2040
Projekt Strategii Demograficznej 2040 to pierwszy w Polsce kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii. Jej strategicznym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń.
Projekt strategii został opracowany na podstawie dokładnej analizy czynników, które wpływają na dzietność w Polsce w oparciu o dane i wiedzę z ponad 650 źródeł z Polski i zagranicy w tym artykułów naukowych, raportów i badań opinii.
W rezultacie zidentyfikowanych zostało 10 obszarów najsilniej wpływających na decyzję o posiadaniu dzieci. Autorzy proponują 12 kierunków interwencji w ramach 3 celów szczegółowych.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
gov.pl, twitter.com