- Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła okoliczności konkursu “Po pierwsze rodzina!”.
- Wyboru zgłoszonych ofert dokonać miano bez uzasadnienia.
- Chodzi tutaj o miliony dotacji.
- Zobacz też: Zmiana nazw ulic na Ukrainie w ramach dekomunizacji. Będzie kolejna ulica Bandery
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła badanie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (i 10 organizacjach pozarządowych) w sprawie konkursu “Po pierwsze rodzina!”. Zaowocowało to zawiadomieniem do prokuratury i czterema zawiadomieniami do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.
Wspomniane zawiadomienie do prokuratury dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa przez dwoje urzędników ministerstwa, którzy zdaniem Izby działali na szkodę interesu publicznego. Chodzi o to, że w zeszłym roku osoba opiniująca projekty zgłoszone w owym konkursie była wcześniej zatrudniona w Fundacji Republikańskiej. Ta organizacja z kolei uczestniczyła w konkursie. Osoba ta nie została wyłączona z prac komisji, choć wiedziano o jej powiązaniach z Fundacją Republikańską.
Kolejną sprawę stanowi to, że zastępca dyrektora Biura oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej nie ustalili, jaką część dotacji muszą zwrócić do budżetu cztery organizacje pozarządowe, i nie domagali się zwrotu tych pieniędzy. Inne zawiadomienie odnosi się do nierozliczenia w terminie przez byłego zastępcę dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej sprawozdań końcowych z realizacji 32 umów zawartych z organizacjami pozarządowymi na dotacje w wysokości ponad 8 mln zł.
Miliony dotacji bez uzasadnienia
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła sposób przeprowadzenia konkursu “Po pierwsze rodzina!”. Wyboru zgłoszonych ofert dokonać miano bez uzasadnienia. Chodzi tutaj o miliony dotacji.
Bez wyjaśnień komisje mogły także obniżyć kwotę dofinansowania, o którą starały się organizacje pozarządowe.
Zdaniem NIK prace komisji były nierzetelne, a przyznawanie dotacji miało charakter uznaniowy. Szczegóły na ten temat dostępne są na oficjalnej stronie Najwyższej Izby Kontroli.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
NIK