- Do szkockiego parlamentu trafiła ustawa o eutanazji dla osób nieuleczalnie chorych.
- Poseł Liam McArthur zebrał 14 tys. podpisów pod prywatną ustawą, co jest największym takim poparcie społecznym.
- Jednym z argumentów jest tzw. ulżenie schorowanym starszym osobom w ich cierpieniu.
- Z kolei szkocki Kościół Katolicki wzywa parlamentarzystów do odrzucenia ustawy.
- Duchowni podkreślają nienaruszalną wartość życia ludzkiego.
- Zobacz także: Branżowe centra umiejętności. MEN otwiera się na szkoły zawodowe
W ostatnich dniach jeden z członków szkockiego parlamentu Liam McArthur złożył ostateczną propozycję ustawy “Pomoc w umieraniu nieuleczalnie chorych dorosłych”. Z racji, że jest to projekt jednego z parlamentarzystów, będzie on musiał uzyskać poparcie innych posłów. Dopiero wtedy ustawa będzie mogła być procedowana.
Autor przepisów podkreśla jednak, że jest pewny poparcia ze strony kolegów i otrzymania niezbędnych podpisów. Wyraził również nadzieję, że przepisy po przegłosowaniu, najpóźniej w przyszłym roku zostaną wprowadzone. Podczas konsultacji społecznych, projekt McArthura odpowiedziało ponad 14 tys. osób. To największa liczba w historii, jeśli chodzi o prywatne projekty ustaw w szkockim parlamencie. Zdecydowana większość jest za wprowadzeniem zaproponowanych zmian.
Czytaj więcej: Kulisy polskiego “podziemia aborcyjnego”. Prowokacja ujawnia fakty
“Zabicie kogoś, kto jest chory, nigdy nie jest godne”
Zdaniem szkockiego posła nowe prawo może przynieść obywatelom spokój ducha w ich ostatnich miesiącach wiedząc, że jeśli będą tego potrzebować gdy nadejdzie czas, będą mogli otrzymać spokojną śmierć.
Nawet przy doskonałej opiece paliatywnej, opcja wspomaganej śmierci zrobiłaby tak dużą różnicę w zakresie zmniejszenia niepotrzebnego cierpienia
– ocenił poseł Liam McArthur.
Z kolei zdaniem dyrektora Katolickiego Biura Parlamentarnego Anthony’ego Horana nowe przepisy grożą osłabieniem świadczenia opieki paliatywnej i podważeniem wysiłków na rzecz zapobiegania samobójstwom i sprawią, że osoby chore, starsze i niepełnosprawne mogą – niesłusznie – poczuć się jak ciężar.
Obecne prawo jest zabezpieczeniem. Powinniśmy opiekować się ludźmi, a nie ich zabijać
– zauważył Anthony Horan
To zrozumiałe, że większość osób odpowiadających na konsultacje poparła ideę godnej śmierci – wszyscy ją popieramy, ale zabicie kogoś, kto jest chory, nigdy nie jest godne
– podkreślił dyrektor Katolickiego Biura Parlamentarnego.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
cruxnow.com