Ukraina oferuje gaz, ale w zamian chce broni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zełenski i Szmyhal

Zełenski i Szmyhal / Fot. PAP/Andrzej Lange Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Premier Szmyhal odwiedził Brukselę i Berlin, gdzie zaoferował ukraiński gaz jako rekompensatę za zamknięcie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1.
  • Choć Europa stoi w obliczu kryzysu energetycznego, broniąca się przed Rosją Ukraina posiada gaz i energię elektryczną w zanadrzu.
  • Oferuje podzielić się gazem w zamian za dostawy broni.
  • Ukraina ma w swoich złożach 30 mld metrów sześciennych gazu.
  • Zobacz też: Śledztwo w sprawie śmierci dziennikarki Al-Jazeery

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do państw Unii Europejskiej o zwiększenie dostaw ciężkiej broni do jego kraju w obliczu rosyjskiej agresji. Premier odwiedził Brukselę i Berlin, gdzie zaoferował ukraiński gaz jako rekompensatę za zamknięcie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1.

Potrzebujemy bardziej nowoczesnej broni, takiej jak obrona powietrzna, obrona przeciwrakietowa i obrona okrętów.

Dodał, że Ukraina ma w swoich złożach 30 mld metrów sześciennych gazu.

Możemy w dużej mierze zastąpić rosyjski import.

Schmyhal przedstawił także kanclerzowi niemieckiemu Olafowi Scholzowi konkretne propozycje dostaw niemieckich czołgów Leopard-2. Podczas spotkania z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem Szmyhal powiedział, że Ukraina ma nadzieję, że Niemcy odegrają ważną rolę w obronie powietrznej w wojnie z rosyjskim agresorem. Pochwalił, że samobieżne haubice PzH 2000 i wyrzutnie rakiet Mars II “sprawdziły się” na polu bitwy.

Mamy nadzieję, że uda się zwiększyć podaż ciężkiej broni.

Niemiecki rząd do tej pory obiecywał Ukrainie broń o wartości 700 mln euro, z której większość wysłała już do Kijowa. Wśród broni ciężkiej jest m.in. dziesięć samobieżnych haubic, 15 czołgów przeciwlotniczych, trzy wyrzutnie rakiet Mars II i trzy czołgi ratunkowe. Do tej pory wyrażano sceptycyzm co do możliwych dostaw czołgów bojowych. Ponadto żaden inny kraj NATO nie dostarczył Ukrainie czołgów bojowych produkcji zachodniej. Kanclerz Scholz zapewnia, że ​​Niemcy nie będą działać samodzielnie w tej sprawie.

Energia z elektrowni atomowych

Szmyhal planował przemawiać w Berlinie, a w poniedziałek także w Brukseli na temat eksportu ukraińskiej energii z elektrowni jądrowych. Ukraina dostarcza jej teraz do Polski, Mołdawii, Rumunii i Słowacji 400-700 megawatogodzin dziennie. Szmyhal chce znacznie zwiększyć tę kwotę, bo

Unia Europejska dostałaby więcej energii, a my dostalibyśmy walutę, której bezwzględnie potrzebujemy.

Energia pozyskiwana w ten sposób stanowi ponad połowę energii elektrycznej produkowanej na Ukrainie. Jej konsumpcja znacznie spadła po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji z powodu walk, migracji ludności i spadku gospodarczego, dzięki czemu kraj ma zdolność eksportową.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24.cz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY