- Od wtorku 6 września w województwie zachodniopomorskim przestanie obowiązywać zakaz korzystania z wód Odry.
- Wojewoda Zbigniew Bogucki po dyskusji z ekspertami podjął decyzję o zniesieniu ograniczeń z 12 sierpnia.
- Jednocześnie naukowcy i decydenci z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nadal będą badali stan wody.
- Zobacz także: Sabotaż na zaporoską elektrownię? Rosjanie oskarżają Polaków
Jak poinformował w poniedziałek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, od 6 września przestaje obowiązywać zakaz korzystania z wód Odry.
Podczas prowadzonych w ostatnim tygodniu badań wody nie stwierdzono nowych przypadków śnięcia ryb na całej długości rzeki. Badania wody nie wykazały również czynników, które mogą być niebezpieczne przy normalnym użytkowaniu Odry. W związku z tym Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podjął decyzję o zniesieniu ograniczeń wprowadzonych rozporządzeniem 12 sierpnia i przedłużanych w kolejnych tygodniach
– podano w komunikacie wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.
Jednocześnie władze województwa podkreślają, że służby i inspekcje nadal będą prowadziły monitoring Odry, koordynowany przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Decyzje dotyczące znoszenia szczegółowych zakazów na różnych odcinkach Odry, w tym zakazu wędkowania i połowu ryb podejmą zarządzający: zarząd województwa zachodniopomorskiego, Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego i Wody Polskie.
Czytaj więcej: Trybunał w Strasburgu. Osoby z zespołem Downa nadal mogą być dyskryminowane
Reakcja władz na katastrofę na Odrze
Na przełomie lipca i sierpnia na Odrze doszło do potężnej katastrofy ekologicznej, w wyniku której masowo wyginęły ryby oraz inne stworzenia żyjące w rzece. W tej chwili badane są dwie możliwości, co do przyczyn skażenia.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów tj. złotych alg. Ich zakwit może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże, ale nie są one szkodliwe dla człowieka.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował niedawno o otrzymaniu wyników badań próbek Odry przeprowadzonych przez holenderskich ekspertów. Potwierdziły one ustalenia polskich badaczy. W rzece nie stwierdzono przekroczenia poziomu stężenia metali ciężkich.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl