- Inflacja w strefie euro wzrosła w sierpniu do 9,1 procent rok do roku, ustanawiając nowy rekord i więcej niż przewidywali ekonomiści.
- W ubiegłym miesiącu, w odpowiedzi na gwałtowny wzrost inflacji, EBC po raz pierwszy od 2011 r. podniósł stopy procentowe, znacznie bardziej niż początkowo zapowiadał.
- Oczekuje się, że na wrześniowym posiedzeniu EBC podwyższy stopę bazową o co najmniej kolejne pół punktu procentowego.
- Zobacz też: Pikieta przed ambasadą Niemiec. Bąkiewicz: Pan ambasador nie poczuwa się do zadośćuczynienia
Inflacja w strefie euro wzrosła w sierpniu do 9,1 procent rok do roku, ustanawiając nowy rekord i więcej niż przewidywali ekonomiści. W odpowiedzi oczekuje się, że Europejski Bank Centralny (EBC) znacząco podniesie stopy procentowe, najprawdopodobniej o 0,75 punktu procentowego, a oczekiwanie takiego ruchu doprowadzi do umocnienia się euro w stosunku do dolara. W środowy wieczór europejska waluta zyskała około pół procenta, by oscylować powyżej 1,0060 USD.
Europejski urząd statystyczny Eurostat poinformował w środę, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w strefie euro przyspieszyła w sierpniu do 9,1 proc. z 8,9 proc. w lipcu. W sytuacji, gdy inflacja osiągnęła rekordowo wysoki poziom, jest teraz znacznie powyżej celu 2 procent EBC.
W ubiegłym miesiącu, w odpowiedzi na gwałtowny wzrost inflacji, EBC po raz pierwszy od 2011 r. podniósł stopy procentowe, znacznie bardziej niż początkowo zapowiadał. Jego stopa bazowa wzrosła do 0,50 procent z rekordowo niskiego poziomu zerowego, który utrzymywał od 2016 roku.
Oczekuje się, że na wrześniowym posiedzeniu EBC podwyższy stopę bazową o co najmniej kolejne pół punktu procentowego. Rosną jednak oczekiwania, że zakres wrześniowej podwyżki stóp procentowych w strefie euro wyniesie 0,75 pkt. proc., choć Bloomberg zauważa, że może to nie być wystarczającym powodem tak znacznej podwyżki.
Popyt komsumencki
Szef holenderskiego banku centralnego Klaas Knot zauważył we wtorek, że silny popyt konsumencki spowodował wzrost cen. Ostrzegł, że rosnące płace i słabe euro stwarzają ryzyko proinflacyjne, nawołując do szybkiej normalizacji polityki pieniężnej.
Szef Bundesbanku Joachim Nagel rzekł:
Rada Banku musi podjąć zdecydowane działania w walce z inflacją na swoim następnym posiedzeniu. Potrzebujemy silnej podwyżki stóp procentowych we wrześniu. W najbliższych miesiącach można się spodziewać dalszych kroków w zakresie stóp procentowych.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Echo24.cz