Rosja nawrócona? Prof. Andrzej Nowak: „Pozostaje wciąż marzeniem” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wybitny historyk, profesor Andrzej Nowak. / Fot. Arch. Piotr Motyka.

O wpływie Świętego Jana Pawła II na rozpad Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Objawieniach Fatimskich dotyczących Rosji, a także o walce duchowej, które może zmienić świat, w rozmowie z Piotrem Motyką, specjalnie dla Mediów Narodowych, mówi wybitny historyk, pisarz, publicysta, sowietolog, profesor Andrzej Nowak.

Zobacz także: Rosja się nawróci? Ks. Czapla: „Musimy wynagradzać w pierwsze soboty miesiąca” [NASZ WYWIAD]

Piotr Motyka: Mówiąc o Rosji, należy podkreślić także aspekt walki duchowej. Chciałbym zapytać, jaka była rola św. Jana Pawła II, Jego pontyfikatu w rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich?

Prof. Andrzej Nowak: Wydaje mi się, że za życia Świętego Jana Pawła II, Jego wielkie marzenie się nie spełniło. Jego wielkim marzeniem było pojechać do Rosji i zmienić Rosję, a raczej zbliżyć ją, nie tylko do korzeni chrześcijańskich, które oczywiście, powiedziałbym, rosły podlewane wodą z równoległego źródła bizantyjskiego, nie rzymskiego, tego Jan Paweł II nie chciał zmieniać, ale chciał, ażeby to zbliżenie miało charakter słowiański. Ten aspekt bliskości między Słowianami, był bardzo ważny dla Karola Wojtyły. Przecież Jego „Psałterz słowiański”, młodzieńcza poezja, jest świadectwem, można powiedzieć, głębokiego słowianofilstwa.

I tutaj nieugięta, nienawistna postawa wobec Polski, szerzej wobec Zachodu i w szczególności wobec katolicyzmu, ze strony podporządkowanego KGB, rzekłbym, aparatu wykonawczego w Cerkwi prawosławnej rosyjskiej oraz nienawistna postawa państwa rosyjskiego wciąż kierowanego przez KGB, czego przykładem najlepszym czy najgorszym, oczywiście jest Władimir Putin, sprawiły, że to marzenie wtedy nie mogło się spełnić. To co nie spełniło się za życia Jana Pawła II, jest być może jakimś testamentem na przyszłość, o którym nie należy desperować, tak jak właśnie to Objawienie Fatimskie z 1917 roku, które mówi o Rosji nawróconej, pozostaje wciąż marzeniem, z którego nie powinniśmy rezygnować.

Piotr Motyka: W myśl przesłania Matki Bożej Fatimskiej Rosja nawróci się, jeśli ludzie będą codziennie odmawiać Różaniec i wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwsze soboty miesiąca. Czy to, że jeszcze do tego nawrócenia nie doszło, świadczy o tym, że ludzie nie podjęli wystarczającego wysiłku duchowego, by modlitwą przemienić Rosję?

Prof. Andrzej Nowak: Jak można to interpretować? Rok 1917, straszliwa hekatomba, którą zapoczątkowała rewolucja bolszewicka, mogła być czynnikiem, który uświadomi ludziom potrzebę duchowego wysiłku, żeby przezwyciężyć to zło. Jak widać to nie wystarczyło, ale cóż, można powiedzieć, być może przed nami są jeszcze gorsze wyzwania, na które będziemy dopiero w stanie odpowiedzieć, tak jak powinniśmy.     

Piotr Motyka: Więc być może to się uda?

Prof. Andrzej Nowak: Właśnie.

Piotr Motyka: Czy uważa Pan, że jest taka możliwość, by wysiłkiem całego świata przemienić Rosję, w taki sposób, żeby miłością odpowiedzieć na nienawiść?

Prof. Andrzej Nowak: Takie mamy duchowe przesłanie, żeby miłością nienawiść zwyciężać. Politycy mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo granic państw, które są powierzone ich opiece, przed agresją, której źródłem wciąż jest Rosja. To dwa aspekty naszej działalności, duchowy i materialny, czasem sprzeczne, muszą występować obok siebie, ale bardzo słusznie Pan przypomina ten duchowy.

Piotr Motyka: Wierzmy, że będzie lepiej. Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad, Bóg zapłać i wszystkiego dobrego!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY