Czesi mają najdroższy prąd w Europie pomimo znacznego eksportu za granicę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Czesi płacą ogromne rachunki za energię, mimo że ich kraj pozostaje jednym z największych eksporterów energii na świecie.
  • Czechy od dawna znajdują się w pierwszej dziesiątce największych eksporterów energii elektrycznej na świecie. W ubiegłym roku zajęły szóste miejsce.
  • Mimo to, kraj ten ma najwyższą cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w całej Europie.
  • Głównym powodem jest intensywne zaangażowanie Czech w jednolity rynek energii w UE.
  • Zobacz też: Dr Edmund Wojtyła. Waleczny i oddany swoim pacjentom

W lipcu tego roku czeskie gospodarstwa domowe zapłaciły najwyższą cenę w Europie za energię elektryczną. Tymczasem Czechy pozostają jednym z największych eksporterów energii elektrycznej na świecie.

HEPI (Household Energy Price Index), który porównuje ceny energii dla gospodarstw domowych w poszczególnych stolicach europejskich, jasno pokazuje, co się dzieje. Mieszkańcy Pragi płacą najwyższą cenę za prąd w całej Europie. Indeks ten obejmuje państwa członkowskie i kraje spoza UE, takie jak Szwajcaria, Norwegia i Rosja.

Według badania, mieszkańcy Pragi płacili w lipcu około 52 eurocentów za kilowatogodzinę. To około dwa razy więcej niż płacą mieszkańcy Bratysławy i około trzy razy więcej niż mieszkańcy Budapesztu czy Moskwy. Mieszkańcy Pragi płacą również prawie czterokrotnie więcej niż gospodarstwa domowe w szwajcarskiej stolicy Berna i ponad czterokrotnie więcej niż gospodarstwa domowe w Oslo w Norwegii.

Ceny energii elektrycznej w Pradze są wysokie nawet w wartościach bezwzględnych, bez przeliczenia, czyli według parytetu siły nabywczej waluty. W tym przypadku Prażanie płacą czwartą najwyższą cenę w UE, około 41 eurocentów za kilowatogodzinę. Droższy prąd mają tylko mieszkańcy Kopenhagi, Rzymu i Amsterdamu.

Eksport i powody “paradoksu”

Jednocześnie Czechy są jednym z największych eksporterów energii elektrycznej, nawet w skali globalnej. Według analizy EnAppSys kraj wyeksportował o 5 milionów megawatogodzin energii elektrycznej więcej niż importował w pierwszej połowie tego roku. Tylko Szwecja, Niemcy, Bułgaria i Hiszpania wyeksportowały więcej energii elektrycznej w pierwszych sześciu miesiącach tego roku.

Z punktu widzenia rynku energii Czechy są mniej suwerennym krajem, a bardziej państwem “unijnym”. Jednak ważną rolę odgrywają również podatki. Obciążenie fiskalne na energię elektryczną dla czeskich gospodarstw domowych jest znacznie wyższe niż to, co odpowiadałoby średniej krajów UE. W Czechach podatki, zwłaszcza VAT, stanowią 24% ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, według HEPI. W UE jest to średnio 18%.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24.cz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY