- Premier Mateusz Morawiecki odbył dzisiaj podróż do Francji, gdzie spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macron.
- Szef polskiego rządu stwierdził, że nasz kraj zużyje mniej gazu niż w zeszłym roku.
- Przekazał, że zaproponował on Macronowi i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen nową formę systemu ETS.
- Zobacz także: Pożar na promie. Na pokładzie znajdowało się 300 osób
Polska w tym roku zużyje mniej tego historycznie drogiego gazu niż w roku ubiegłym
– zapewnił premier Mateusz Morawiecki.
Jednocześnie szef polskiego rządu zwrócił uwagę na politykę energetyczną Unii Europejskiej w dobie wojny na Ukrainie.
Widzimy doskonale, jak Kreml wykorzystuje politykę energetyczną do swoich geopolitycznych i militarnych celów. Robi wszystko, żeby zdestabilizować sytuację w Europie. Preludium tego wielkiego kryzysu miało miejsce jesienią zeszłego roku. Dziś trochę w spóźnionym tempie musimy znaleźć naszą wspólną europejską odpowiedź na to, co dzieje się na wschodzie i w gospodarce europejskiej. Dlatego zaproponowałem prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, przewodniczącej Ursuli von der Leyen i Komisji Europejskiej reformę systemu ETS
– podkreślił polski przywódca.
Przypomnijmy, że chodzi o tzw. zamrożenie cen ETS na poziomie 30 euro na dwa lata. Drugi mechanizm, który zaproponował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Paryżu, to zmiana zasad naliczania cen.
Czytaj więcej: Verhofstadt nie ma wątpliwości. “Polska nie otrzyma funduszy”
Zapotrzebowanie na gaz
W połowie lipca tego roku dyrektor departamentu elektroenergetyki i gazu w ministerstwie klimatu i środowiska Paweł Pikus informował, że ceny gazu ziemnego doprowadziły do redukcji o około 10-15 proc. jego zapotrzebowania rok do roku.
Tymczasem pod koniec lipca państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązały się do dobrowolnego zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 proc. w porównaniu ze średnim zużyciem w ciągu ostatnich pięciu lat. Rozporządzenie przewiduje również możliwość uruchomienia ostrzeżenia Unii. W momencie jego uruchomienia zmniejszenie zapotrzebowania stałoby się obowiązkowe.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl, isbnews.pl