- Zarządzany przez Google think-tank Jigsaw rozpocznie kampanię mającą na celu walkę z “dezinformacją” o ukraińskich uchodźcach.
- Chodzi o wykorzystywanie 90-sekundowych klipów w mediach społecznościowych, aby “zaszczepić ludzi przed dezinformacją”.
- “Polska została wybrana, ponieważ ma najwięcej ukraińskich uchodźców” – powiedziała główna badaczka z Jigsaw.
- Zobacz też: Relacje polsko-węgierskie. Ambasadorzy krytykują media za podsycanie emocji
Zarządzany przez Google think-tank Jigsaw rozpocznie kampanię mającą na celu walkę z “dezinformacją” o ukraińskich uchodźcach. Kampania będzie oparta na badaniach przeprowadzonych przez psychologów z uniwersytetów w Bristolu i Cambridge.
“Teoria zaszczepiania”
Chodzi o wykorzystywanie 90-sekundowych klipów w mediach społecznościowych, aby “zaszczepić ludzi przed dezinformacją”. W swoim raporcie zdefiniowali “teorię zaszczepiania” jako metodę
zmniejszania podatności na dezinformację poprzez informowanie ludzi o tym, jak mogą być źle poinformowani.
“Szczepienie użytkowników” dotyczy pięciu rodzajów manipulacji:
języka manipulacji emocjonalnej, niespójności, fałszywych dychotomii, ataków “kozłów ofiarnych” i ad hominem.
Doszli do wniosku, że filmy wideo “poprawiają rozpoznawanie technik manipulacji” i “zwiększają zdolność ludzi do odróżniania treści godnych zaufania od niewiarygodnych”. W rozmowie z New York Times, główna badaczka z Jigsaw, Beth Goldberg, powiedziała:
Jest to jedna z niewielu interwencji przeciwko dezinformacji, które widziałam, że zadziałały nie tylko w całym spektrum konspiracyjnym, ale w całym spektrum politycznym.
Kampania rozpocznie się w przyszłym tygodniu i będzie skierowana do użytkowników w Polsce, Czechach i na Słowacji.
Myślimy o tym jako o eksperymencie pilotażowym, więc nie ma absolutnie żadnego powodu, aby to podejście nie mogło być skalowane na inne kraje. Polska została wybrana, ponieważ ma najwięcej ukraińskich uchodźców.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Reclaim the net