- Wiceminister pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował, że w Polsce zostało zatrudnionych 430 tys. Ukraińców.
- Jest to skutek nowej formuły zawartej w ustawie, która pozwala pracodawcom na powiadomieniu urzędu pracy o wjeździe obcokrajowców do kraju.
- Dzięki nowelizacji wydłużono Ukraińcom legalny pobyt w Polsce do 3 lat.
- Do tej pory wydano ukraińskim obywatelom 1,3 mln numeru PESEL, który umożliwia pobieranie świadczeń socjalnych.
- Zobacz także: Malediwy: Minister zaatakowany nożem [+WIDEO]
Jeżeli chodzi o zatrudnienie, to mamy w tej chwili 430 tys. osób zatrudnionych według tej nowej formuły, gdzie pracodawca tylko powiadamia powiatowy urząd pracy, że dana osoba do nas wjechała
– poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Dotychczas numer PESEL otrzymało 1,3 mln Ukraińców. Jak podkreślił wiceminister, w sferze socjalnej korzystają oni z takich uprawnień, jak obywatele polscy.
Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, wprowadzono ścieżkę legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Osobom, których pobyt na terytorium Polski jest lub był uznawany za legalny, jest udzielane zezwolenie na pobyt czasowy jednorazowo na okres max. 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji.
Czytaj więcej: Warzecha: “Grozi nam zapaść, na której skorzystają Niemcy”
Na co mogą liczyć Ukraińcy?
Ustawa zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Rozwiązanie pozwala na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób. W celu ułatwienia dostępu do usług publicznych online, wraz z nadaniem numeru PESEL obywatele Ukrainy mogą uzyskać profil zaufany.
Jednocześnie zagwarantowany został dostęp obywatelom Ukrainy do polskiego rynku pracy oraz rejestrację w powiatowym urzędzie pracy.
Pracodawca zatrudniający uchodźcę z Ukrainy, musi w ciągu 14 dni powiadomić za pośrednictwem praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy. Obywatele Ukrainy mogą również skorzystać z usług rynku pracy w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń – na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl, isbnews.pl