Otwarcie połączenia gazowego ze Słowacją. Komercyjny przesył rozpocznie się w drugiej części roku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Przesył komercyjny połączenia gazowego Polska-Słowacja nastąpi w drugiej części tego roku – poinformował w piątek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień podczas uroczystego otwarcia gazociągu w Strachocinie.
  • W Strachocinie odbyło się w piątek uroczyste otwarcie połączenia gazowego Polska-Słowacja.
  • Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień zaznaczył, że rurociąg jest gotowy do przesyłu komercyjnego.
  • Jego zdaniem nastąpi on jeszcze w drugiej połowie 2022 r.
  • Zobacz także: Urbaniak: Rolnicy powinni się przygotować na trudne czasy

W piątek w Strachocinie odbyła się uroczystość uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja z udziałem premierów Polski Mateusza Morawieckiego i Słowacji Eduarda Hegera.

Jak mówił prezes Tomasz Stępień, gazociąg jest ukończony, nagazowany, gotowy do przesyłu komercyjnego, który nastąpi w drugiej części tego roku.

W tym czasie gazociąg Baltic Pipe, gazociąg łączący polski system gazowy poprzez Danię ze złożami w Norwegii w zasadzie jest już nagazowywany, otrzymał certyfikację, napełniamy go w tej chwili gazem i za miesiąc od dziś będziemy również celebrować otwarcie i uruchomienie tamtej magistrali

– podkreślił prezes Gaz-System Tomasz Stępień.

Jak podkreślił, razem to wszystko to dwa tysiące kilometrów w samej Polsce i prawie 20 miliardów zaangażowanych środków.

Mówiąc o połączeniu gazowym Polska-Słowacja Tomasz Stępień przyznał, że pod względem technicznych był to jeden z najtrudniejszych gazociągów do wybudowania.

Jedno z przedsięwzięć, które w Gaz-Systemie było pod szczególnym nadzorem

– zaznaczył.

Interkonektor Polska-Słowacja to dwukierunkowy gazociąg wysokiego ciśnienia łączący gazowy węzeł krajowego systemu w Strachocinie na Podkarpaciu ze słowackim węzłem Velke Kapuszany przy granicy z Ukrainą. Przebiega tamtędy gazociąg “Braterstwo”.

Interkonektor Polska-Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. Po stronie polskiej inwestorem był operator przesyłowy gazu Gaz-System, po słowackiej – tamtejszy operator Eustream. Interkonektor ma mieć maksymalną przepustowość do 4,7 mld m sześc. gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m sześc. w stronę Polski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY