- Obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dotyczy wszystkie piątki prócz tych, w które wypada uroczystość lub są w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa.
- W ten piątek, 26 sierpnia 2022 roku, przypada w Kościele w Polsce liturgiczna Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
- Z tego powodu nie obowiązuje w Polsce w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
- Zobacz też: Prezydent Czech: Kluczową przyczyną kryzysu energetycznego jest “zielony fanatyzm”
Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
W ten piątek, 26 sierpnia 2022 roku, przypada w Kościele w Polsce liturgiczna Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Z tego powodu nie obowiązuje w Polsce w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Profil “Jasna Góra News” na Twitterze pisze:
Uroczystość [Matki Bożej] Częstochowskiej jest wyrazem wdzięczności [Maryi] za Jej obecność w dziejach polskiego narodu. Każde święto Matki Bożej zbliża nas do Niej samej, a przez Nią do Jej Syna – przypomina (…) o. Michał Bortnik.
Uroczystość #MatkaBoża Częstochowskiej jest wyrazem wdzięczności #Maryja za Jej obecność w dziejach polskiego narodu.Każde święto Matki Bożej zbliża nas do Niej samej,a przez Nią do Jej Syna – przypomina rzecznik #JasnaGóra o.Michał Bortnik. #Paulini zapraszają na piątkowy odpust pic.twitter.com/BWNTA5FD0e
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) August 23, 2022
Historia tego święta
Po upadku potępionej przez Ojca Świętego prowokacji styczniowej (1863-1864) rząd rosyjski skasował wszystkie klasztory katolickie. Błogosławiony Honorat Koźmiński, kapucyn, starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski – Maryi. Wraz z ówczesnym przeorem Jasnej Góry, o. Euzebiuszem Rejmanem, wyjednał on u św. Piusa X ustanowienie w 1904 r. święta Matki Bożej Częstochowskiej. Papież Pius XI rozciągnął w 1931 r. ten obchód na całą Polskę oraz zatwierdził nowy tekst Mszy świętej i brewiarza.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Misericors.org, Twitter, Wikipedia