- Według oceny Polskiego Instytutu Ekonomicznego polski program jądrowy będzie miał korzystny wpływ na gospodarkę.
- Do 2043 r. może podnieść polskie PKB o ponad 1 proc.
- Według wyliczeń PIE, budowa elektrowni jądrowych tworzy 33 proc. wartości dodanej dla gospodarki w porównaniu z elektrowniami węglowymi i 285% więcej niż elektrownie gazowe.
- Zobacz też: Japonia: Urząd skarbowy zachęca młodzież do picia alkoholu, by pobudzić gospodarkę
Do 2043 r. energetyka jądrowa będzie w stanie wytworzyć 38,4 proc. polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną i powinna podnieść PKB kraju o ponad 1 proc., prognozuje raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Raport zatytułowany “Ekonomiczne aspekty inwestycji jądrowych w Polsce – wpływ na biznes, rynek pracy i społeczności lokalne” mówi również, że program energetyki jądrowej wygeneruje 40 tys. miejsc pracy w ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat.
Według najbardziej optymistycznego scenariusza 70 proc. wartości inwestycji w energetykę jądrową powinny realizować polskie firmy, a łączna realizowana przez nie inwestycja może sięgnąć blisko 40 mld USD.
Według wyliczeń PIE, budowa elektrowni jądrowych tworzy 33 proc. wartości dodanej dla gospodarki w porównaniu z elektrowniami węglowymi i 285% więcej niż elektrownie gazowe.
Atom korzystny dla polskiej gospodarki
Energetyka jądrowa mogłaby być głównym katalizatorem wzrostu polskiego przemysłu, w zależności od zdolności poszczególnych jego gałęzi do poszukiwania synergii. Według PIE najlepiej przygotowanymi pod tym względem branżami są sektory chemiczny, inżynieryjny i metalurgiczny. Najmniej przygotowane są sektory logistyki, maszynowy i usług.
Polski program energetyki jądrowej zakłada, że nasz kraj będzie opierać swoją energetykę jądrową na sprawdzonych, dużych reaktorach PWR. Uruchomienie pierwszego bloku jądrowego planowane jest w 2033 roku. Kolejne bloki będą dodawane sukcesywnie co dwa do trzech lat, aż w latach 40. w kraju będzie sześć bloków o mocy 9 GW.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
RMX News