Wylosowano kandydatów na sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. Teraz czas na decyzję prezydenta

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy / Fot. User:Darwinek Wikimedia Commons

Kolegium Sądu Najwyższego wylosowało 33 kandydatów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Kandydatury jeszcze we wtorek mają trafić na biurko prezydenta, który wyznaczy wskazanych sędziów do nowej izby.
  • We wtorek Kolegium Sądu Najwyższego wylosowało 33 kandydatów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
  • Kandydatury mają jeszcze dzisiaj trafić na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
  • Zastąpią oni sędziów z byłej już Izby Dyscyplinarnej.
  • Zobacz także: 158. rocznica urodzin Romana Dmowskiego

Zostałem wylosowany jako jeden z 33 kandydatów na sędziego orzekającego w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Teraz decyzję o wybraniu 11 podejmie Prezydent RP za zgodą Premiera

– poinformował sędzia prof. Kamil Zaradkiewicz.

Kandydaci do nowej instytucji

Kandydatami do orzekania w Izbie są: Andrzej Siuchniński, Marek Piertuszyński, Mariusz Łodko, Paweł Wojciechowski, Marek Siwek, Kamil Zaradkiewicz, Marek Dobrowolski, Marcin Krajewski, Grzegorz Misiurek, Maria Szczepaniec, Włodzimierz Wróbel, Adam Redzik, Dariusz Świecki, Krzysztof Staryk, Bohdan Bieniek, Dariusz Dończyk, Marcin Łochowski, Wiesław Kozielewicz, Marek Motuk, Leszek Bosek, Tomasz Demendecki, Tomasz Przesławski, Jerzy Grubba, Barbara Skoczkowska, Tomasz Artymiuk, Roman Trzaskowski, Paweł Księżak, Zbigniew Korzeniowski, Rafał Malarski, Ewa Stefańska, Paweł Kołodziejski, Paweł Grzegorczyk, Jacek Grela.

Wyniki losowania mają zostać niezwłocznie przekazane prezydentowi, który ostatecznie wyznaczy 11 sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

Czytaj więcej: Bosak krytykuje rząd PiS. “Nie wiadomo w jakich kwestia Polska ma autonomię”

Nowelizacja o SN

Losowanie sędziów w SN związane jest z wejściem w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której m.in. zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełnią tzw. kamienie milowe w tej sprawie wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.

Po wejściu w życie nowelizacji wyznaczono również pięcioro sędziów, którzy tymczasowo orzekają w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i przewodniczącego dwóch wydziałów tej Izby. Jest nim – do czasu wyznaczenia przez prezydenta sędziów na stałą kadencję – sędzia Wiesław Kozielewicz. Obowiązki prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej pełni zaś obecnie I prezes SN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY