- Zobacz także: Piotr Tarnacki po raz 11. mistrzem świata w klasie Micro
Bardzo długo czekał kobiecy peleton na rywalizację w wyścigu Tour de France, którego męska edycja jest bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w kolarskim kalendarzu. Pierwsze próby organizacji imprezy dla kobiet miały miejsce w połowie lat 50. XX wieku, ale z powodu braku zainteresowania sponsorów i mediów zakończyły się fiaskiem. Pomysł wracał w różnych formułach, pod nazwą Tour de France najdłużej utrzymał się w latach 1984-89, a od 2014 roku wyścig rozgrywany był jako jednodniowa rywalizacja, rozgrywana jednak w cieniu Wielkiej Pętli panów. Dopiero przed rokiem Amaury Sports Organisation (A.S.O.), właściciel marki Tour de France, podjął decyzję o organizacji pełnowymiarowego wyścigu kobiet.
Pierwsza edycja wznowionej wersji największego wyścigu wieloetapowego dla kobiet pod oficjalną nazwą Tour de France Femmes avec Zwift 2022 odbywa się w dniach 24 do 31 lipca na trasie o długości ponad 1032 kilometrów, składającej się z 8 etapów i biegnącej z Paryża na szczyt Planche des Belles Filles.
Przed startem wyścigu Tour de France Femmes Katarzyna Niewiadoma, liderka niemieckiej grupy Canyon–SRAM stawiała sobie trzy cele: zwycięstwo etapowe, założenie żółtej koszulki liderki wyścigu i ukończenie najbardziej prestiżowej imprezy w sezonie na podium. Od pierwszych etapów nasza zawodniczka jechała wyśmienicie, plasując się na czołowych miejscach. Od drugiego etapu znalazła się nawet w czołowej trójce w generalnej klasyfikacji.
W kolejnych dniach rywalizacji Polka pokazywała ciągle, że jest w bardzo wysokiej formie. Poradziła sobie znakomicie również w najtrudniejszych górskich odcinkach, zajmując ciągle trzecie miejsce w generalce. Na ostatnim etapie w czołówce nic się już nie zmieniło, 27-letnia polska kolarka zameldowała się jako czwarta na trudnym podjeździe na Planche des Belles Filles i zagwarantowała sobie trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji Tour de France, sięgając po najważniejszy sukces w karierze. Zrealizowała tym samym jeden z postawionych sobie przed wyścigiem celów, ten najważniejszy.
Zwyciężczynią ostatniego etapu została najlepsza kolarka ostatnich lat – Holenderka Annemiek van Vleuten, która w ten sposób przypieczętowała triumfu w klasyfikacji generalnej. Triumf Holenderki to również triumf hiszpańskiej grupy kolarskiej Movistar Team, której van Vleuten była liderką. Natomiast w klasyfikacji drużynowej najlepszą grupą kolarską okazała się grupa Katarzyny Niewiadomej Canyon SRAM Racing. To również wspaniały sukces naszej zawodniczki.
Klasyfikacja generalna Tour de France Femmes avec Zwift 2022
Urodzona w Limanowej zawodniczka, ścigająca się w zawodowym peletonie już od dziewięciu lat, sięgała po najważniejsze dotąd triumfy w prestiżowym Amstel Gold Race (w 2019 roku) i w Trofeo Alfredo Binda rok wcześniej. Ale największym sukcesem było zwycięstwo w 2017 roku w brytyjskim wieloetapowym wyścigu OVO Energy Women’s Tour oraz zdobycie brązowego medalu na ostatnich mistrzostwach świata w wyścigu ze startu wspólnego. Teraz polska zawodniczka przeszła do historii kolarstwa jako trzecia zawodniczka najbardziej prestiżowego wyścigu wieloetapowego.