Piotr Tarnacki po raz 11. mistrzem świata w klasie Micro. Złoto i srebro dla polskich załóg

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Team Energa 77 Racing

Załoga Team Energa 77 Racing / Fot. Energa 77 Racing

Piotr Tarnacki po raz jedenasty został mistrzem świata w żeglarskiej klasie Micro! W regatach w Castistiglione del Lago w zwycięskiej załodze Team Energa 77 Racing płynęli jeszcze Maksymilian Pawłowski i Piotr Przybylski. Wicemistrzami świata zostali również Polacy, Sorter Sailing Team w składzie Piotr Mańczak, Bartłomiej Jędrychowicz i Filadelfia Bachorz. Biało-czerwoni całkowicie zdominowali zawody we Włoszech, zajmując 8 miejsc w czołowej "11".

Zobacz także: Historyczny medal na MŚ w slalomie kajakowym

W dniach 25 do 29 lipca na jeziorze Trasimeno we włoskim miasteczku Castistiglione del Lago odbyły się 23. żeglarskie mistrzostwa świata w klasie Micro. Tylko jednego dnia nie udało się zejść na wodę z uwagi na słaby wiatr. Ostatecznie klasyfikacja została ustalona na podstawie wyników 8 wyścigów. Każdej załodze przysługiwała tzw. odrzutka, czyli nie uwzględnianie w klasyfikacji generalnej najsłabszego startu.

W stawce 35 załóg od początku dominował gdański team Energa 77 Racing. Gdańscy żeglarze rozpoczęli od czterech wygranych z rzędu, a następnie metę jako pierwsi osiągnęli także w wyścigu numer 6. W trzech pozostałych startach plasowali się na 2. pozycji. Załoga Piotr Tarnacki, Max Pawłowski i Piotr Przybylski zdobyła mistrzostwo świata w klasie Micro, wyprzedzając drugą naszą załogę Sorter Sailing Team. Srebrne medale przypadły obrońcom tytułu z 2021 roku: Piotr Mańczak, Bartłomiej Jędrychowicz i Filadelfia Bachorz. Aż sześć kolejnych polskich załóg uplasowało się w pierwszej 11-tce mistrzostw.

Biało-czerwoni potwierdzili swoją dominację w tej klasie żeglarskiej, która trwa już od 1999 roku, czyli od pierwszych regat światowego czempionatu. Na 23 rozegrane zawody polskie załogi wygrywały aż 19 razy. Tylko dwa razy lepsze okazały się załogi francuskie i również dwukrotnie załogi rosyjskie. Klasa Micro, która powstała we Francji 1977 roku uchodzi za najmniejszą klasę morską. Łódki mają do 5,5 metra długości i 2,45 m szerokości. Ożaglowanie wynosi 18,5 m kw, a na kursach z wiatrem dochodzi spinaker o 19,6 m kw.

Piotr Tarnacki dokonał niebywałego wyczynu. Już po raz jedenasty został mistrzem świata w klasie Micro, dziesięciokrotnie w roli sternika, a jeden raz był wśród załogi mistrzowskiej z 2001 roku, kiedy sternikiem był Stanisław Sawko. Przed zwycięstwem w regatach we Włoszech gdański żeglarz był najlepszy jako sternik w latach: 2004-08, 2011, 2013 oraz 2017-19. Oprócz tego zdobył jeszcze 2 srebrne i 4 brązowe medale. To najlepszy dorobek spośród wszystkich medalistów w historii mistrzostw świata w klasie Micro. Drugi w tej klasyfikacji jest również Polak Piotr Ogrodnik, który zdobywał złote medale czterokrotnie.

Plan został wykonany w 100 procentach. Jestem bardzo zadowolony ze swojej załogi. Podejmowaliśmy szybkie i dobre decyzje, co zaprocentowało na mecie. Mam nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje nam planów i w tym sezonie uda nam się jeszcze popływać na zawodach w Polsce. Planujemy też kilka startów zagranicznych

– podsumował Piotr Tarnacki, który w porównaniu z ostatnim triumfem w mistrzostwach świata 2019 miał we Włoszech całkowicie inną załogę
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY