Orbán: Europa “strzeliła sobie w płuca”, i “nie może złapać tchu” z powodu sankcji na Rosję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Viktor Orban

Premier Węgier Viktor Orban / Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Polityka sankcji nie spełniła pokładanych w niej nadziei; w rzeczywistości przyniosło to odwrotny skutek - powiedział Orbán.
  • Premier Węgier wypowiedział się w radiu państwowym o reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę.
  • Skrytykował sankcje, twierdząc, że bardziej szkodzą Europie niż Rosji.
  • Na początku zeszłego tygodnia Rosja odnotowała najwyższą nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących od 1994 r., po odnotowaniu w drugim kwartale 70,1 mld USD nadwyżki.
  • Zobacz też: Białoruś: Z Narodowego Muzeum Historycznego usunięto figury “polskich okupantów”

“Strzał w płuca”

Przemawiając w węgierskim radiu państwowym, premier Orbán mówił o reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę. Odniósł się do unijnych sankcji wobec Rosji, które według niektórych sparaliżowały europejską gospodarkę:

Na początku myślałem, że po prostu strzeliliśmy sobie w stopę, ale teraz wydaje się, że europejska gospodarka strzeliła sobie w płuca i dlatego teraz nie może złapać tchu.

Ubolewał nad historycznymi podwyżkami cen w Europie w miarę narastania kryzysu kosztów utrzymania. Twierdził ponadto, że obecna wojna w Europie:

toczy się nie tylko na frontach, ale także w gospodarce światowej, a przynajmniej w gospodarce europejskiej, a wzrost cen energii jest tego częścią. Teraz musimy walczyć o wszystko, co uważaliśmy za pewnik.

Premier Węgier, który w kwietniu otrzymał nowy mandat, ostrzegł, że w wyniku unijnych sankcji energetycznych nałożonych na Rosję wkrótce pojawią się kraje o bardzo ograniczonej podaży energii lub, co gorsza, bez źródła. Tymczasem będą inne kraje, w których będzie gaz, ale cena będzie ogromna.

Węgry niedawno wprowadziły 7-punktowy plan awaryjny w zakresie energii dla kraju przed spodziewaną trudną zimą dla Europy. Zgodnie z planem Węgry ograniczają eksport energii i będą nadal zwiększać swoje rezerwy gazu. Na początku tego miesiąca przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber wezwał kraje posiadające duże rezerwy gazu do dzielenia się swoim gazem z innymi narodami lub do bycia do tego zmuszonym przez Unię Europejską, co stanowczo odrzucił węgierski minister technologii i przemysłu László Palkovics, jako rodzaj „komunistycznej” konfiskaty.

Skutki sankcji

Orbán ostro skrytykował reakcję Unii Europejskiej na konflikt na Ukrainie, w tym nałożenie sankcji, czemu sprzeciwił się rząd węgierski.

Najważniejsze byłoby, aby zobaczyli w Brukseli, że popełniono błąd: polityka sankcji nie spełniła pokładanych w niej nadziei; w rzeczywistości przyniosło to odwrotny skutek.

Na początku zeszłego tygodnia Rosja odnotowała najwyższą nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących od 1994 r., po odnotowaniu w drugim kwartale 70,1 mld USD nadwyżki.

Myśleli, że polityka sankcji zaszkodzi bardziej Rosjanom niż Europejczykom, ale bardziej boli nas.

Węgierski przywódca ostrzegł, że według prognoz do końca roku gospodarka europejska wejdzie w recesję z powodu łącznego efektu polityki sankcji i konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Remix News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY