Zobacz także: Ta mapa SZOKUJE! “Świat białego człowieka będzie się kurczył” [+FOTO]
“Można wskazywać na potencjalne powiązania”
Nadal nie jest pewne do końca, jak szczepienie na COVID-19 może wpływać na menstruację.
Ponieważ badanie opierało się na samoraportowaniu, nie można na jego podstawie ustalić związku przyczynowego ani też przełożyć jego wyników na całą populację. Można jednak wskazywać na potencjalne powiązania między historią rozrodczą danej osoby, jej stanem hormonalnym, danymi demograficznymi i zmianami w menstruacji po szczepieniu COVID-19 – powiedziała współautorka publikacji prof. Katharine Lee.
Jej zdaniem nie ma powodów do obaw, choć każdy przypadek powinien być oddzielnie oceniony przez lekarza.
Podejrzewamy, że u większości osób zmiany, o których mowa, są krótkoterminowe. Jednak oczywiście zachęcamy każdego, kto jest zaniepokojony, aby skontaktował się ze swoim lekarzem w celu uzyskania wyjaśnień i opieki – stwierdziła prof. Lee.
Wyniki badań
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie “Science Advances”. 42,1 proc. respondentów ankiety zgłosiło bogatsze i bardziej uciążliwe niż zazwyczaj krwawienia miesięczne po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19. Zmiany te obserwowano najczęściej w ciągu 8-14 dni po zaszczepieniu. Podobny odsetek, czyli 43,6 proc., nie zgłaszał żadnych zmian w przebiegu okresu, a 14,3 proc. zauważyło lżejszy od normalnego przebieg menstruacji.
Wskazano także, że respondentki, które choć raz były w ciąży, najczęściej zgłaszały silniejsze krwawienia po szczepieniu, podczas gdy osoby, które nigdy nie rodziły, z reguły nie dostrzegały żadnych zmian w tym zakresie.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Interia