- Od co najmniej kilku tygodni politycy Prawa i Sprawiedliwości analizują zmianę daty wyborów do samorządu.
- Obecnie mają się one odbyć w zbliżonym terminie co wybory parlamentarne, czyli na jesieni 2023 r.
- Jak poinformował sekretarz generalny ugrupowania Krzysztof Sobolewski, na tę chwilę nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie.
- Eksperci z rządu oraz gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy sondują możliwości prawne takiego posunięcia.
- Zobacz także: Klaus Schwab chce naszej krwi? Chodzi o cyfrowy paszport. “Umożliwienie ludziom bezpiecznego odwiedzania krajów”
Prawo i Sprawiedliwość chce, aby wybory samorządowe odbyły się wiosną 2024 roku. Zgodnie z terminarzem, głosowanie powinno zostać zorganizowane w roku 2023. Jednak w przyszłym roku mają się odbyć wybory parlamentarne i partia rządząca argumentuje, że połączenie kampanii byłoby problematyczne z organizacyjnego punktu widzenia.
Jeśli chodzi o zmianę Kodeksu wyborczego pod kątem zasad głosowania albo okręgów wyborczych, to prowadzimy analizy, tak jak każda partia polityczna. Powinno się takie kwestie odpowiedzialnie badać. W tej chwili nie ma jeszcze decyzji politycznej
– wytłumaczył Krzysztof Sobolewski.
Jak zaznaczył, jego zdaniem nie dojdzie do istotnych zmian w Kodeksie przed najbliższymi wyborami w Polsce.
W kwestii przesunięcia terminu wyborów jesteśmy na etapie uzgodnień z Kancelarią Prezydenta. Dopiero po tych ustaleniach może nastąpić decyzja polityczna w zgodzie z tym, co uzgodnimy z panem prezydentem. Naszym zdaniem wybory powinny być przesunięte na wiosnę przyszłego roku. Mamy też głosy samorządowców, którzy także optują za tym pomysłem, są też głosy z Państwowej Komisji Wyborczej
– dodał sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości.
Czytaj więcej: Kolejna decyzja RPP. Ciężkie czasy dla polskich kredytobiorców
Kontrowersyjna pora przyjęcia Kodeksu Wyborczego
W marcu 2020 roku, podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa, Prawo i Sprawiedliwość wprowadzał poprawki do Kodeksu wyborczego wraz z pakietem pomocowym dla przedsiębiorców.
Wówczas działania obozu władzy spotkały się z bardzo ostrą krytyką ze strony polityków opozycji. Przede wszystkim zwracano uwagę na sposób głosowania – poprawkę dotyczącą zmian w Kodeksie wyborczym posłowie przyjęli po godz. 04:00.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl