- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo za pośrednictwem komunikatu poinformowało, że w tym roku dostarczono już 20 ładunków gazu skroplonego.
- Ponadto wyłącznie w maju do Świnoujścia zawinęło 6 tankowców z gazem, który uzupełnił polskie magazyny.
- Podkreślono, żę jest to gistoryczny wynik jaki spółka osiągnęła w ciągu jednego miesiąca.
- Poprzez gazoport w Świnoujściu dostarczono w ten sposób 0,45 mln ton gazu, tj. około 620 mln m3, który Polacy zużywają w ciągu 2,5 miesiąca okresu wiosenno-letniego.
- Zobacz także: Polska przestała wysyłać Ukrainie ropę za darmo? Moskwa: “Na początku wojny wysyłaliśmy paliwo bezpłatnie”
Do terminalu w Świnoujściu zawinął gazowiec Gaslog Westminster przywożąc 73 tys. ton LNG, co odpowiada 100 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji. To szósta dostawa, którą PGNiG sprowadziło do gazoportu w maju – jeszcze nigdy wcześniej spółka nie odebrała tylu ładunków skroplonego gazu ziemnego w ciągu jednego miesiąca
– czytamy w komunikacie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
Łączny wolumen majowych dostaw wyniósł 0,45 mln ton LNG, a więc 620 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji. Oznacza to, że w maju drogą morską trafiła do Polski ilość gazu, jaką w okresie wiosenno-letnim zużywają wszyscy odbiorcy domowi obsługiwani przez PGNiG przez ok. 2,5 miesiąca.
Rekordowa liczba dostaw #LNG dla #PGNiG do 🇵🇱 @TerminalLNG w jednym miesiącu! W maju odebraliśmy ich aż 6. Sukces przypieczętował dzisiejszy ładunek skroplonego #gazziemny, który dotarł z 🇺🇸 USA gazowcem Gaslog Westminster. Działamy dalej!
— PGNiG (@GK_PGNiG) May 31, 2022
➡️ https://t.co/LzpvWFhk6W pic.twitter.com/bjMcnsCt1A
Wysoki wzrost importu gazu ziemnego
Jak podkreślono w oświadczeniu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, od początku b.r. w Świnoujściu odebrano łącznie 20 ładunków skroplonego gazu ziemnego tj. o 1/3 więcej niż w tym samym okresie 2021 r. Zdaniem koncernu, jest to odpowiedź na napiętą sytuację na europejskim rynku gazu wynikającą z rosyjskiej inwazji na Ukrainę i ograniczeniami dostaw ze Wschodu.
Oprócz sześciu dostaw do Świnoujścia, w maju PGNiG odebrało również ładunek skroplonego gazu ziemnego w terminalu w Kłajpedzie na Litwie. Była to pierwsza dostawa LNG dla PGNiG do instalacji regazyfikacyjnej zlokalizowanej za granicą
– podano w oświadczeniu.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mln zł w 2021 r.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl