- Małpia ospa to kolejna potencjalna epidemia, a przynajmniej tak twierdzą mainstreamowe media
- Jeszcze tydzień temu eksperci wskazywali, że najbardziej narażeni na zakażenie są homoseksualiści
- Okazuje się, że to dzieci narażone są na najcięższy przebieg choroby
- Do transmisji wirusa może dochodzić również przez kontakt płciowy, ale nie ma znaczenia, czy jest on homoseksualny czy heteroseksualny
- Zobacz także: Ramzan Kadyrow: “Interesuje mnie Polska. Polsko, co ty chcesz osiągnąć?” [+WIDEO]
Małpia ospa
Szacuje się, że do 10 proc. przypadków może być śmiertelnych i są to przede wszystkim dzieci – to one są w największym stopniu narażone na ciężki przebieg tej choroby.
– twierdzi wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Kto jeszcze znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia małpią ospą? Według oficjalnych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia są to noworodki, dzieci, osoby z obniżoną odpornością oraz pracownicy ochrony zdrowia. Do tej pory zakażenia potwierdzono w 18 państwach poza Afryką. Niedawno wirus pojawił się w Słowenii, Czechach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Objawy
Te bardzo łatwo wykryć, gdyż należą do nich gorączka, ból głowy i charakterystyczne, pojawiające się na skórze pęcherze.
Eksperci podkreślają jednak, że zachorować może każdy. Małpia ospa przenosi się przy bliskim kontakcie z płynami fizjologicznymi osoby zakażonej, a to oznacza, że do transmisji może dochodzić również przez kontakt płciowy, ale nie ma znaczenia, czy jest on homoseksualny czy heteroseksualny.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com