Rząd wypowiedział porozumienie gazowe z Rosją ws. gazociągu jamalskiego

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gazociąg

Gazociąg / Fot. YouTube

Rząd przyjął w poniedziałek uchwałę ws. wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu. O sprawie poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
  • Rząd wypowiada porozumienie z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez polskie terytorium
  • Umowa została podpisana 25 sierpnia 1993 roku, zerwała ją po blisko 30 latach wojna na Ukrainie
  • W poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że wygaśnięcie porozumienia “kończy historię polsko-rosyjskich relacji gazowych”
  • Moskwa przekazała, że uchwała polskiego rządu była naturalnym krokiem, po tym jak Rosjanie zdecydowali o zakręceniu kurka z gazem Polsce
  • Zobacz także: Donald Tusk rządziłby w imieniu… No właśnie: Kogo? Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Rząd wypowiada porozumienie gazowe z Rosją

Polski rząd przyjął 23 maja br. uchwałę ws. wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu.

– oświadczyła w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wygaśnięcie porozumienia w sposób jednoznaczny i stanowczy kończy historię polsko-rosyjskich relacji gazowych.

– dodała minister.

Od lat rząd realizował konsekwentnie strategię dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski. iedy Rosja odcinając nas od dostaw de facto złamała zapisy umowy, polski rząd uznał, że ze względu na naruszenie jego istotnych warunków, przestało ono obowiązywać.

– wskazała Moskwa.

Wraz z upływem kolejnych lat sukcesywnie zwiększano kontrolę polskiego operatora nad gazociągiem, wypełniając prawo europejskie. W 2022 r. przyjęto ustawę, która przesądza, że operator ma prawo do wyłącznego korzystania z majątku właściciela tej sieci, niezbędnego do pełnienia obowiązków operatora. Operator będzie odpowiedzialny za wydawanie warunków przyłączenia, zawarcie i realizację umowy o przyłączenie do tej sieci. Będzie też ustalał taryfy dla przesyłu gazu tym systemem i przedkładał ją do zatwierdzenia Prezesowi URE. Zapisy porozumień międzyrządowych, jako sprzeczne z prawem europejskich, nie powinny już obowiązywać.

– mówiła cytowana przez PAP minister klimatu i środowiska.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kresy

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY