GUS opublikował pierwsze wyniki spisu powszechnego. Zła wiadomość dla Polaków

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
GUS

Polskie społeczeństwo starzeje się z dekady na dekadę. / fot. youtube

GUS opublikował pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego dotyczące danych demograficznych oraz społecznych. Te nie napawają optymizmem i mogą wprawić w niepokój.
  • GUS przedstawił następną część wyników ubiegłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego
  • Główny Urząd Statystyczny nie ma dobrych wieści dla Polaków
  • W Polsce coraz więcej jest ludzi starszych, liczba seniorów w ostatniej dekadzie wzrosła o ponad 30 procent
  • Coraz więcej Polaków mieszka też na wsi, rozwodzi się i pracuje dłużej za niezbyt wygórowane pieniądze
  • Zobacz także: Rząd wypowiedział porozumienie gazowe z Rosją ws. gazociągu jamalskiego

GUS publikuje wyniki spisu powszechnego

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w Polsce ubywa dzieci, młodzieży oraz osób w wieku produkcyjnym. Przybywa za to osób starszych; w ciągu ostatnich dziesięciu lat grupa ta powiększyła się o 30 procent, czyli ponad dwa miliony ludzi. Jeszcze w 2011 r. seniorów (kobiety po “60” i mężczyźni po “65”) było w naszym kraju 6,5 mln. 

Od poprzedniego spisu jest znacznie mniej osób w wieku produkcyjnym (spadek o 9 proc., czyli 2,2 mln osób) oraz dzieci i młodzieży (7 mln wobec 7,2 mln przed dekadą).

Na skutek zmian w ekonomicznych grupach wieku wzrósł współczynnik obciążenia. Oznacza to, że w 2021 r. na każde 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało 69 osób w wieku nieprodukcyjnym; o blisko 14 osób więcej niż miało to miejsce w 2011 r.

– czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego.

Polacy rozwodzą się i wybierają życie singla

Odsetek Polaków żyjących w małżeństwie spadł przez ostatnią dekadę z 56 do 54 procent. Mniej jest również wdów i wdowców (spadek z 9,6 do 8,5 proc.).

Rośnie liczba rozwodników i to w dość szybkim tempie. Jeszcze w 2011 r. było ich 5 proc. W najnowszym badaniu okazało się, że odsetek ten wzrósł do 7,6 proc. To znaczy, że po rozwodzie jest dziś o 50 proc. więcej Polaków niż 10 lat temu.

Złe wieści płyną również z płaszczyzny związkowej. Wzrosła liczba kawalerów i panien – ci stanowią dzisiaj aż 30 procent społeczeństwa.

Polacy tyrają coraz więcej

GUS alarmuje również, że Polacy pracują coraz więcej. Jeszcze w 2011 r. na rynku pracy było nieco ponad 15 mln osób. Dziś jest to już ponad 17 mln, a liczba ta rośnie zarówno wśród mieszkańców miast, jak i wsi.

Istotną zmianą wartą podkreślenia jest ponad dwukrotny wzrost odsetka pracujących w wieku poprodukcyjnym, co jest wynikiem z jednej strony starzenia się ludności, a co za tym idzie także zasobów pracy, ale też zmian w prawie, umożliwiających wydłużanie aktywności zawodowej, m.in. poprzez łączenie pracy zawodowej z pobieraniem świadczeń emerytalnych.

– czytamy w raporcie.

Miasta wyludniają się

Interesującym trendem jest wyludnianie się miast – w olbrzymim tempie przybywa mieszkańców wsi.

Odnotowano spadek liczby ludności w miastach – o 657,0 tys. osób, natomiast liczba mieszkańców wsi zwiększyła się o 181,3 tys.

– dodaje GUS.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Business Insider

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY