- Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Muller w środę zakończyły się negocjacje pomiędzy Polską i Brukselą ws. Krajowego Planu Odbudowy.
- Na ten moment polskie władze czekają na finalny krok Komisji Europejskiej, zmierzający do przyznania nam należnych środków.
- Polski rząd zgodził się spełnić warunki Brukseli tj. m.in. przywrócić do aktywnej pracy zwolnionych dyscyplinarnie sędziów.
- Zobacz także: Siergiej Andriejew narzeka na zablokowane konta bankowe: To rażące pogwałcenie Konwencji Wiedeńskiej
Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował dziś, że w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych ws. Krajowego Planu Odbudowy. Warszawa i Bruksela miały dojść do porozumienia. Jak ocenił, to pozytywna wiadomość oznaczająca, że w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania planu.
Przed nami już właściwie tylko droga formalna w KE, a później oczywiście realizacja poszczególnych reform, które są zapisane w KPO. Jest ich wiele, bo one nie dotyczą tylko wymiaru sprawiedliwości, to jest wąski wycinek, który był dyskutowany tylko na samym końcu, ale wielu reform gospodarczych, systemowych, które będą realizowane ze środków Unii Europejskiej
– powiedział rzecznik rządu.
W tej chwili oczekujemy na formalny, finalny krok ze strony KE
– dodał Piotr Muller.
Czytaj więcej: Ukraińcy za jednym zamachem zabili nawet 1000 rosyjskich żołnierzy. Wystarczyło jedno precyzyjne uderzenie
Komisja Europejska czeka na odpowiedź Warszawy
Jeszcze w środę korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon informowała, że Komisja Europejska jest zadowolona z przeprowadzonych rozmów w Warszawie ws. KPO. Potwierdziła, że Bruksela czeka obecnie na potwierdzenie uzgodnień ze strony Polski.
Teraz czekamy na potwierdzenie przez Polskę, że zgadza się z tymi kamieniami milowymi i celami. Wtedy Komisja byłaby gotowa iść do przodu
– przekazała rzecznik Komisji Europejskiej
Kamienie milowe w Krajowym Planie Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy opiewa na 36 miliardów euro i do tej pory nie uzyskał zielonego światła Brukseli ze względu na kwestie związane z praworządnością.
Tzw. kamienie milowe wpisane są do tekstu KPO, to zobowiązania, od których realizacji uzależnione są wypłaty. To trzy warunki: likwidacja Izby Dyscyplinarnej, reforma systemu dyscyplinarnego sędziów i przywrócenie do orzekania sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
rmf24.pl