Narodowcy ciągle pomagają! Rzecznik Rot MN: „Nasz chrześcijański obowiązek” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!

Narodowcy pomagają uchodźcom. / Fot. Arch. Roty Marszu Niepodległości.

O pomocy środowisk narodowych udzielanej uchodźcom, nieudanej próbie delegalizacji Stowarzyszenia Marsz Niepodległości oraz o planach Rot Marszu Niepodległości, w rozmowie z Piotrem Motyką, specjalnie dla Mediów Narodowych, mówi rzecznik Rot Marszu Niepodległości, Sebastian Sikora.

Zobacz także: Narodowcy pomagają uchodźcom. Kryszczak: “Wolontariusze w ciągłym dostępie”[NASZ WYWIAD]

Piotr Motyka: Już ponad dwa miesiące trwa konflikt zbrojny między Ukrainą i Rosją, jak obecnie wygląda pomoc ze stron Rot Marszu Niepodległości, czy Straży Narodowej dla uchodźców wojennych?

Sebastian Sikora: Tak, wojna na Ukrainie trwa, każdego dnia słyszymy o kolejnych atakach strony rosyjskiej. Prawie od samego początku koleżanki i koledzy ze Straży Narodowej ruszyli z pomocą humanitarną na przejście graniczne w Medyce. Są z nimi również wolontariusze – działacze Rot Marszu Niepodległości. Każdego dnia służą oni pomocą uchodźcom, którzy przekraczają granicą z nadzieję znalezienia chociaż na chwilę spokojnego azylu, miejsce wolnego od bombardowań. Nasze działania w dużej mierze opierają się na udzielaniu pomocy przedmedycznej oraz transporcie. Straż Narodowa otworzyła również bramy swojego ośrodka, w którym schronienie znalazły matki z dziećmi, uciekające przed piekłem wojny. Liczba osób, która jest zakwaterowana stale się zmienia – część osób wyjeżdża dalej, kilka rodzin powróciło na Ukrainę. Ta rotacja powoduje zapotrzebowania na pomoc m.in. przy czynnościach związanych z przygotowaniem domków na przyjęcie kolejnych osób, którą służą właśnie działacze Rot.

Piotr Motyka: Jak skomentuje Pan nieudaną próbę delegalizacji Stowarzyszenia Marsz Niepodległości?

Sebastian Sikora: To bardzo dobra wiadomość dla każdego patrioty, który razem z nami, co roku, idzie ulicami Warszawy w tym pięknym pochodzie 11 listopada. Myślę, że ten wyrok pokazał także, że jest jeszcze miejsce dla bardziej “prawicowych” wydarzeń w przestrzeni publicznej. Prezydent Trzaskowski, kierowany nienawiścią od wszystkich osób o innych poglądach niż jego własne, musiał pogodzić się z porażką. Jak doskonale wiemy Ratusz nie zamierza poprzestać w boju i zapowiada odwołanie się od tego wyroku. Należy w tym miejscu zauważyć, że Marsz Niepodległości to tak naprawdę jedyna, tak duża impreza w ciągu roku, która równoważy liczne lewicowe marsze “wolności” czy tzw. “tolerancji”. Jest on organizowany w bardzo profesjonalny sposób, nad jego bezpiecznym i godnym przebiegiem czuwa wiele osób, które poświęcają mnóstwo czasu i sił, aby tego dnia – w Narodowe Święto Niepodległości – w piękny sposób Polacy mogli zamanifestować swoje przywiązanie do Ojczyzny. Liczę, że sądy kolejnych instancji podtrzymają ten wyrok – i tym samym potwierdzą swoją niezawisłość i brak politycznych wpływów na orzecznictwo.

Piotr Motyka: Jakie plany na nadchodzący czas mają Roty?

Sebastian Sikora: Bardzo licznie staramy się angażować w pomoc uchodźcom wojennym – czy to na wspomnianym przejściu granicznym, czy lokalnie w punktach, które prowadzą miasta czy gminy. Nasi wolontariusze aktywnie włączają się, wypełniając w ten sposób nasz chrześcijański obowiązek niesienia wsparcia bliźnim. Oczywiście cały czas aktywnie pracuje na innych polach. Nie tak dawno, po próbie przegłosowania wniosku o zmianę nazwy ronda im. Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet, rozpoczęliśmy kampanię, która miała na celu zatrzymanie tego projektu. Chwilowo jest on w zawieszeniu, ze względu na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać ten czas, aby przybliżyć wszystkim Polakom postać tego wybitnego polskiego polityka, Ojca Niepodległej. W najbliższym czasie będą przygotowane filmy opowiadające w krótkiej formie o życiu i działalności Dmowskiego. Wiele osób zapomina o jakże ważnej roli, jaką odegrał podczas konferencji wersalskiej, kiedy tak naprawdę ważyły się losy naszego kraju. Próbuje się za wszelką cenę przypiąć mu łatkę faszysty, antysemity – a wystarczy wziąć do ręki twórczość przywódcy narodowej demokracji, a nie opierać się na wyimaginowanych tezach, powtarzanych przez oponentów i ich następcach. Ostatnie wydarzenia związane z odcięciem dostaw gazu przez Rosję również przypomniały wszystkim o zagadnieniu dot. bezpieczeństwa energetycznego, o którym Roty mówiły już jakiś czas temu. Wypowiedzenie zasad unijnego “zielonego terroru”, zapisanego w Fit for 55, i przedstawienie alternatywy to jeden z punktów, nad którym cały czas pracują nasi działacze.

Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad, Bóg zapłać, wszystkiego najlepszego!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com 

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY