- Ministerstwo rodziny i polityki społecznej przekazało w czwartek, że polscy pracodawcy zatrudnili do tej pory 77 tys. Ukraińców
- Głównym sektorem, gdzie zatrudniono obywateli Ukrainy są przedsiębiorstwa, gdzie wykonuje się proste prace
- Wielu też podejmuje zatrudnienie w budowlance, a także w magazynach
- Dzięki nowemu prawu, Ukraińcy mogą jednorazowo przebywać w naszym kraju przez 3 lata
- Zobacz także: Moderniści chcą zmienić Kościół Katolicki. Biskup z Hongkongu chce kobiet przy ołtarzu
Portal “isbnews.pl” poinformował, że w czwartek ministerstwo rodziny i polityki społecznej przekazało, że w Polsce pracodawcy zatrudnili około 77 tysięcy Ukraińców. Miały w tym pomóc nowe regulacje dotyczące zatrudnienia ukraińskich obywateli w Polsce, które weszły w życie ponad miesiąc temu.
W Polsce zatrudniono oficjalnie ponad 70 tys. Ukraińców
Dotychczas pracodawcy poinformowali o zatrudnieniu 77 tys. osób. Połowa spośród tej grupy to pracownicy wykonujący proste prace (36,9 tys.). Obywatele Ukrainy często są również zatrudniani jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (10,8 tys.), pracownicy usług i sprzedawcy (7,9 tys.), a także jako operatorzy i monterzy maszyn (7,6 tys.). Po kilka tysięcy osób zostało zatrudnionych jako pracownicy biurowi, specjaliści, technicy i inny średni personel
przekazało ministerstwo rodziny i polityki społecznej.
Z danych resortu wynika, iż obywatele Ukrainy najczęściej znajdują pracę w magazynach, gastronomii i hotelarstwie, a także jako pracownicy zajmujący się sprzątaniem. Wielu Ukraińców pracuje również w branży budowlanej i rolnictwie. Niektórzy znajdują zatrudnienie w placówkach, takich jak szkoły, przedszkola czy szpitale.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Ustawa o pomocy uchodźcom
Jak wskazują zapisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju, wprowadzono odpowiednią ścieżkę legalizacji pobytu Ukraińców w Polsce. Osoby, których pobyt w naszym kraju jest lub został uznany za legalny, będą udzielane zezwolenia na pobyt czasowy, obejmujący jednorazowo okres trzech lat, licząc od dnia wydania decyzji. Warto przypomnieć, że wcześniej polskie władze udzielały jednorazowo pozwolenia na okres sześciu miesięcy.
Ustawa zakłada także nadanie numeru PESEL. Rozwiązanie pozwala na realizację szeregu usług publicznych. W celu ułatwienia dostępu do usług publicznych online, wraz z nadaniem numeru PESEL obywatele Ukrainy mogą uzyskać profil zaufany. Jednocześnie zagwarantowany został dostęp do polskiego rynku pracy oraz możliwość rejestracji w powiatowym urzędzie pracy.
dorzeczy.pl, isbnews.pl