Zobacz także: Ewangelia na Niedzielę Wielkanocną
Piotr Motyka: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica! Czy mógłby Ksiądz powiedzieć, jakie przesłanie tegoroczne Święta Wielkanocne niosą na czas, który przeżywamy, pandemii, konfliktów zbrojnych, zagrożenia bezpieczeństwa światowego?
Ks. Teodor Suchoń: Na wieki wieków, Amen. Wielki Post i dni roku 2020, 2021 był czasem niezwykłym jak co roku! Ale cierpienie, samotność i lęk Ogrójca, jak nigdy dotąd dotykały milionów ludzi na całym świecie. Cały świat stał się Ogrodem Oliwnym i Kalwarią. Jedni Ogród Oliwny i Kalwarię przeżywali dramatycznie samotni, bo nie było z nimi Jezusa, inni – my, z Jezusem, pewni byliśmy zwycięstwa.
Ale Wielki Post 2022 objawił światu coś więcej. Z imienia i nazwiska uwidocznili się arcykapłani, Piłat, Herod. Judasz też ma wiele innych imion. A strach Piotra i zaparcie się Mistrza i Prawdy widzieliśmy u małych i wielkich naszego świata, u rządzonych i rządzących. Pytając o powód możemy powiedzieć – “bo we właściwym czasie nie stanęli po właściwej stronie!”.
Tego roku wyrok śmierci i sama śmierć przyszła przed Wielkim Piątkiem. Ale z jeszcze większą siłą objawiła się moc miłości Boga, który jak Jezus pochyla się w milionach Polaków, bogatych i biednych, umywając jak Jezus nogi ofiarom wojny, pomagając jak Szymon nieść krzyż, ocierając jak Weronika łzy i krew z milionów nieznanych twarzy, płaczący z nimi jak niewiasty, czyniący ze swoich domów Wieczernik, w którym Jezus dawał siebie.
Wielka okazuje się moc wiary w Jezusa i miłości Bożej oraz pewność, że z Jezusem nasza nadzieja ma kształt Zwycięstwa nad każdym Złem, ciężar grobowego kamienia zostanie odwalony i grobowa pieczęć śmierci, (np. maseczek) zerwana. W trudnych czasach ważne jest w co lub w Kogo się wierzy. Piszę te słowa w rocznicę chrztu Polski wskazując, że tylko wiara w Jezusa ukazuje prawdziwe wartości i może zrodzić zwyczajną ludzką solidarność, solidarność aż do bólu! Takie jest przesłanie Tej Wielkiej Nocy!
Piotr Motyka: Jakie znaczenie ma przeżywanie Triduum Paschalnego?
Ks. Teodor Suchoń: Opisane doświadczenie Wielkiego Postu 2022 prowadzi nas do Triduum paschalnego. I tu Wielkie Czwartek jawi się nam jako Miłość zamknięta w Chlebie, Wielki Piątek jako Życie zamknięte w Krzyżu, Wielka Sobota jako Nadzieja zamknięta w Grobie, Wigilia paschalna jako Wolność i Pokój w Spotkaniu ze Zmartwychwstałym. W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus łamiąc chleb daje Siebie na zawsze, byśmy mieli życie w obfitości (por J 10,10). Jest to wielka Szkoła miłości. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus mówiła: „Kochać to dać wszystko i … dać siebie!”.
W Wielki Piątek Jezus z wysokości krzyża mówi (także dzisiaj): – “Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią, – Dziś ze Mną będziesz w raju! Niewiasto, oto syn Twój, synu, oto Matka twoja!”. Przesłanie tego dnia jest pełne nadziei dla wszystkich: Kimkolwiek jesteś – nie musisz się bać! Nawet niewierzący może powiedzieć jak setnik: “Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym!” (Mk 15,39).
Wielka Sobota, to dzień wyciszenia wobec tajemnicy śmierci Jezusa złożonego w grobie, gdy ten grób przypomina tysiące zmarłych w czasie pandemii i ofiary zabitych w czasie trwającej wojny (nawet tych, którzy nie mają grobu) – każe nam zejść z Jezusem do otchłani oczekując w nadzieją świtu wielkanocnego poranka!
Jak nigdy dotychczas, już trzy kolejne nasze pokolenia, które dotychczas żyły we względnym pokoju i nie słyszały na własne uszy krzyku umierających i nie widziały gorzkich łez bliskich umierających w samotności, przechodzimy paschę, przechodzimy ze śmierci do Życia. Paschalna liturgia światła, słowa Bożego, chrzcielna i Eucharystii tej Nocy otwierają nasze groby. I mamy światło oświetlające drogę życia i mamy życie. To Jezus: “Ja jestem światłem świata ! Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14,6). Dlatego angażujemy się w liturgię tej Nocy wyrzekając się osobiście grzechu, by żyć jak dzieci Boże i wyznajemy wiarę, by być wiernym.
Piotr Motyka: Co dla Katolików oznaczają Święta Zmartwychwstania Pańskiego?
Ks. Teodor Suchoń: “Gdy oni opowiadali o tym, co ich spotkało w drodze… On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: Pokój wam!” (por. Łk 24, 35nn). Czy tegoroczne święta paschalne, które przepełnione są tak tragicznymi wydarzeniami jak 2000 lat temu, nie wołają o pokój? Ludzie dobrej woli na całym świecie zdają się robić wiele w trosce o pokój, ale jeśli nie uwierzą w Króla Pokoju – Jezusa i nie przyjmą Go jako swojego Pana i Boga, nie będą skuteczni! My, jako ludzie wierzący ufamy Jezusowi. A to przejawia się w konkretach. My, Polacy kochamy na rożne sposoby ofiary wojny, ale także i przede wszystkim modląc się za nie! Niech w krajach spływających krwią zakróluje Jezus!
Widziałem niedawno na wojennych tobołkach ukraińskiego uchodźcy wojennego na przygranicznym dworcu kolejowym mały obraz Jezusa Chrystusa Króla! Oto zapowiedź Pokoju!
Zmartwychwstał Pan, Alleluja. Jeśli z Nim umieramy, z Nim też żyć będziemy, z Nim śpiewać będziemy, Alleluja!
Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad, Bożego Błogosławieństwa i Łask od Zmartwychwstałego Chrystusa z okazji Świąt Wielkanocnych!
Ks. Teodor Suchoń: Bóg zapłać i wzajemnie!
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com