Bitwa pod Legnicą. Senator o Henryku Pobożnym: „Pamięć przetrwała wieki” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dorota Czudowska / płaskorzeźba Sługi Bożego Henryka Pobożnego / Fot. arch. Dorota Czudowska.

O słudze Bożym Henryku Pobożnym, Jego procesie beatyfikacyjnym, cecha, które mogą służyć za wzór oraz o bitwie pod Legnicą, w rozmowie z Piotrem Motyką, specjalnie dla Mediów Narodowych, mówi senator Prawa i Sprawiedliwości oraz członkini Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej, Dorota Czudowska.

Zobacz także: Te słowa wyciskają łzy! O. Buczyński o hospicjach perinatalnych: „Dziecko miało umrzeć, a żyje do dziś” [NASZ WYWIAD]

Piotr Motyka: Co dla Polski i Legnicy oznacza postać Sługi Bożego Henryka Pobożnego?

Dorota Czudowska: Zacznę od Legnicy. Sługa Boży Henryk Pobożny tutaj żył. Wprawdzie przed wiekami, ale świadomość, że chodził po naszych ulicach, że mieszkał w zamku i modlił się w kościele, które do dzisiaj istnieją, że stoczył na niedalekich  Polach Legnickich jedną z najważniejszych bitew świata – jest bardzo ekscytujące.

A dla Polski? Ocalił chrześcijaństwo, dzięki któremu Polska zaistniała na mapach świata i utwierdził słuszność i dalekowzroczność polityki swego ojca Henryka Brodatego w tworzeniu na tych ziemiach polskiej państwowości.

Piotr Motyka: Jak zaawansowany jest proces beatyfikacyjny?

Dorota Czudowska: Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Henryka Pobożnego rozpoczął się dopiero 5 czerwca 2021 r. J.E. Biskup Zbigniew Kiernikowski odprawił w bazylice kolegiackiej p.w. Św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu Mszę św. w tej intencji. W tym dniu odbyła się także prezentacja członków składu Trybunał Beatyfikacyjnego i Komisji Historycznej oraz uroczysta sesja. Obrady zorganizowano w wyjątkowym miejscu – w Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu. Podniosłą i historyczną atmosferę podkreślał piękny witraż przedstawiający Henryka Pobożnego, wykonany współcześnie według projektu Stanisława Wyspiańskiego na którego tle obradowała komisja. Wyjątkowość tego miejsca  podkreśla także eksponat – replika sarkofagu Henryka Pobożnego i  multimedialna makieta bitwy z 1241 r.  Zachęcam do zwiedzenia  tego muzeum. Trzeba jednak dodać, że prace nad rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego zostały podjęte przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy,90 pod przewodnictwem pana Stanisława Andrzeja Potycza już w 2011 r. Od 2015 r. kiedy powstało Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka Pobożnego, również po przewodnictwem pana Potycza, prace bardzo przyśpieszyły.

Piotr Motyka: Jaką rolę pełni Stowarzyszenie Sióstr i Braci  Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej?

Dorota Czudowska: Nasze Stowarzyszenie, które zwyczajowo nazywamy Bractwem Henryka Pobożnego ma jeden cel – wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Henryka Pobożnego. A nasza rola – modlić się o to do Pana Boga oraz wyszukiwać, zbierać, archiwizować wszelkie świadectwa  męczeństwa i chwały Henryka Pobożnego utrwalone przez wieki w obrazach, rzeźbach, rycinach, literaturze czy w dokumentach. Dolny Śląsk, zwłaszcza Wrocław, ale także województwo lubuskie, to skarbnica takich pamiątek. Kościoły, klasztory i ich biblioteki kryją prawdziwe skarby pamięci pokoleń. W naszym gronie są wybitne osoby – historycy, pisarze, numizmatycy, artyści, których intuicja w poszukiwaniach dowodów świętości Henryka Pobożnego i interpretacja oparta o wiedzę  jest bezcenna.

Rolą naszego Bractwa jest także popularyzowanie  wiedzy o Henryku Pobożnym i jego małżonce Annie. Artykuły w naukowych czasopismach, wywiady w mediach, strony internetowe, organizowanie konferencji popularno-naukowych. Odbyło się także przedstawienie teatralne sztuki Tomasza Łysiaka „Henryk Pobożny – Książę Niezłomny” w wykonaniu młodzieży legnickich szkół. W roku 2015 wydano książeczkę – taką historię w pigułce – z pięknymi rysunkami, zatytułowaną „Henryk Pobożny, książę Śląska i Polski”. Cieszy się ona dużym powodzeniem, szczególnie u najmłodszych. Przygotowuje się III wydanie. Są także gadżety – znaczki z logo bractwa, koszulki czy piękne choinkowe bombki.

Bardzo znacząca dla popularyzacji  idei beatyfikacji jest nagroda – Statuetka Henryka Pobożnego według projektu znanego legnickiego artysty Grzegorza Niemyjskiego. Od dwóch lat Kapituła Bractwa przyznaje Statuetkę wybitnym postaciom życia kulturalnego, społecznego i politycznego Polski, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka. W 2020 r, otrzymał ją prof. Andrzej Nowak, w 2021 r. prof. Jan Żaryn. Nagroda wręczana jest na uroczystej gali i wiemy, że jest szeroko komentowana w mediach.

Zainteresowanym polecam ostatnie wydanie magazynu „W Sieci Historii” (marzec-kwiecień 2022r.) z kilkoma artykułami wybitnych znawców  tematu. Na okładce jest przedstawienie śmierci Henryka Pobożnego. Polecam także strony internetowe, na których można znaleźć więcej informacji dokumentujących działania Bractwa – www.pobozny.pl, www.dlp90.pl

Piotr Motyka: Jakich wartości wzorem dla władców, ale też dla ludzi młodych jest Książę Henryk Pobożny?

Dorota Czudowska: Książę Henryk Pobożny zginął w pamiętnej bitwie na Legnickim Polu mając 45 lub 34 lata. Był w tzw. kwiecie wieku. Znając zwyczaje, jakie panowały na dworach w tamtych czasach, od dziecka był przysposabiany do walki i zdyscyplinowanego trybu życia. Pod okiem świętobliwej matki, św. Jadwigi Śląskiej, wychowywany był na pewno w duchu pobożności i ascezy. W wieku ok. 20 lat ożenił się z czeską księżniczką Anną, wychowywał narodzone z tego związku dzieci, pomagał  w rządach swemu ojcu. Zakłada fundacje, m.in. pierwszego na ziemiach polskich, zakonu św. Franciszka.

Po śmierci Henryka Brodatego w 1238 r. już sam dźwigał brzemię władzy. A ze wschodu dochodziły straszne wieści o okrucieństwach nadciągających na Europę mongolskich hord. Czy był świadom, co może go czekać w bitwie, na którą wyruszył 9 kwietnia 1241 r.?  Przecież nie wszyscy, których prosił o pomoc w tej walce przyszli z odsieczą.  Stanął na czele swoich wojsk, poprowadził ich do bitwy. Zginął jako męczennik za wiarę i za swój kraj.

Życie jest piękne, jest cudownym darem, zwłaszcza, gdy się ma kochającą żonę, dzieci i matkę, kochających wojowników i poddanych. Musiało tak być, skoro chwalebna pamięć o śmierci Henryka Pobożnego przetrwała wieki.

Czy może być wzorem dla dzisiejszego pokolenia?  Dla większości niedościgłym, ale możemy prosić Go, by wyjednał dla nas łaskę męstwa, mądrości, pobożności i wszystkiego co konieczne, aby ocalić naszą świętą wiarę i żyć w pokoju.

Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za prowadzoną działalność i ciekawy wywiad, niech Pan Bóg błogosławi!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY