UE nałoży embargo na rosyjskie surowce? Niemcy blokują sankcje

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parlament Europejski

Parlament Europejski / Fot. Twitter

Dzisiaj na szczycie ministrów finansów oraz ambasadorów Unii Europejskiej ma zapaść decyzja w sprawie całkowitego embarga na rosyjski węgiel. Ma zostać również wprowadzony zakaz wjazdu dla rosyjskich ciężarówek, a także zakaz wpływania rosyjskich statków na terytorium Unii.
  • Po wydarzeniach w Buczy oraz w kilku innych miejscowościach w obwodzie kijowskim liderzy Unii Europejskiej podjęli dyskusję nt. nowych sankcji na Rosję.
  • Przedstawiciele francuskiego rządu podjęli wysiłki, aby zablokować import rosyjskiego węgla i gazu.
  • Wcześniej Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział plan rezygnacji z rosyjskich surowców.
  • Przeciwnego zdania są z kolei Niemcy, gdzie minister spraw zagranicznych Annabella Baerbock stwierdziła, że embargo na gaz nie zakończy wojny.
  • Zobacz także: Wołodymyr Zełenski: Rada Bezpieczeństwa ONZ istnieje, a bezpieczeństwo na świecie nie

Unia Europejska planuje zaproponować obowiązkowe wycofywanie przez kraje Wspólnoty importu węgla z Rosji w bezpośredniej reakcji na doniesienia, że siły rosyjskie popełniły zbrodnie wojenne w Ukrainie

– przekazał Bloomberg.

Od wczoraj tj. 5 kwietnia trwają rozmowy przedstawicieli państw Unii Europejskiej tj. ministrów finansów oraz ambasadorów ws. nałożenia kolejnego pakietu sankcji na Rosję.

Według Bloomberga członkowie europejskich rządów przedstawili pierwsze projekty ws. embarga na rosyjski węgiel i ropę, ale z pominięciem gazu. W środę ma zapaść decyzja o zakazie importu jedynie węgla, pomimo rosnącej presji ze strony niektórych państw.

Również francuski minister ds. europejskich Clement Beaune przekazał, że UE prawdopodobnie w środę przyjmie nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji. Dodał, że Unia powinna jak najszybciej zająć się kwestią importu rosyjskiego gazu i węgla.

Impulsem do nałożenia kolejnych sankcji są wydarzenia z ukraińskiego miasta Bucza. W niedzielę świat obiegły informacje o morderstwach i gwałtach, jakich mieli dopuścić się Rosjanie na ludności cywilnej. 

To, co wydarzyło się w Buczy wymaga kolejnych sankcji. Będziemy o nich rozmawiać z naszymi europejskimi partnerami, w tym przede wszystkim z Niemcami

– powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Różnica zdań ws. embarga na surowce

Kwestia embarga na rosyjskie surowce dzieli jednak europejskich przywódców. Do tej pory negatywnie nastawione były m.in. Niemcy, Węgry czy Austria. Głównym argumentem jest fakt, że mogłoby to negatywnie wpłynąć na gospodarki i bezpieczeństwo energetyczne tych państw.

Obecnie z Rosji pochodzi 45 proc. węgla, 25 proc. ropy naftowej i 45 proc. gazu, dostarczanych do Unii Europejskiej.

Austriacki minister finansów Magnus Brunner stwierdził, że zbrodnie wojenne w Ukrainie są „szokujące” i muszą spotkać się z surowymi konsekwencjami, ale zaznaczył, że zakaz importu rosyjskich surowców zaszkodziłyby bardziej Europie niż Rosji.

Austria jest w czołówce najbardziej uzależnionych od rosyjskiego gazu państw UE obecnie stanowi on ok. 80 proc. krajowego zapotrzebowania, a krajowa gospodarka już odczuwa skutki obecnego systemu sankcji.

Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock również wykluczyła możliwość wprowadzenia embarga na rosyjski gaz.

Jeśli całkowite embargo miałoby powstrzymać tę wojnę, to zrobilibyśmy to natychmiast

– stwierdziła Baerbock.

Z kolei o wprowadzenie embarga stanowczo apeluje Polska.

Dość tej gry na zwłokę niektórych liderów europejskich. Potrzebne są jasne, zdecydowane sankcje. Obecne sankcje nie działają

– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei według sondażu przeprowadzonego dla RMF FM i DGP, aż 85,3 proc. Polaków uważa, że należy zrezygnować z rosyjskich surowców, nawet jeśli miałoby się to przyczynić do wzrostu rachunków.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

UE planuje kolejne sankcje na Rosję

Jak poinformował Bloomberg, w projekcie nowych sankcji zapisano też oprócz embarga na węgiel zakaz wjazdu do Unii większości rosyjskich ciężarówek i wpływania na unijne wody rosyjskich statków.

Z kolei agencja Reutera informuje o zakazie importu kauczuku, chemikaliów i innych produktów, których wartość wynosi łącznie 9 mld euro rocznie. Decyzję w tej sprawie ma przekazać jeszcze dziś Komisja Europejska.

Propozycje mają też objąć zakaz eksportu do Rosji towarów o wartości kolejnych 10 mld euro rocznie, w tym półprzewodników, komputerów, technologii dla gazu LNG oraz innych urządzeń elektrycznych i transportowych.

Według agencji zakaz wstępu dla rosyjskich ciężarówek i statków ma na celu spowodować paraliż handlu z Rosją. Wyjątki mają jednak dotyczyć żywności, leków i energetyki. Zablokowane również mają zostać transakcje z czterema rosyjskimi bankami, a dziesiątki kolejnych osób, w tym oligarchów i polityków, mają zostać dopisane do listy osób objętych sankcjami.

euroactiv.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY