- Metan jest gazem cieplarnianym emitowanym ze źródeł naturalnych, ale także generowanym przez działalność człowieka.
- Powstaje m.in. w wyniku produkcji rolniczej oraz wydobycia paliw kopalnych.
- Metan jest 25 razy groźniejszym gazem cieplarnianym od dwutlenku węgla.
- Na podstawie zdjęć satelitarnych naukowcy wskazują, że spośród krajów UE największa emisja tego gazu jest w Polsce.
- Zobacz także: Szef tureckiego MSZ: Rosyjscy oligarchowie mile widziani w Turcji
Duże stężenie metanu
Największe stężenie tego gazu koncentruje się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym na zachód od Krakowa. Przemysł wydobycia węgla w sposób znaczący przyczynia się do globalnej emisji metanu. W latach 2008–2017 ok. 33 proc. całej emisji metanu była związana z paliwami kopalnymi.
W podziemnych kopalniach węgla zazwyczaj stosuje się wielkoskalowe systemy wentylacyjne, które zapewniają dopływ świeżego powietrza pod ziemią w celu redukcji stężeń gazów, takich jak metan. Pomagają również regulować temperaturę, zapewniając bezpieczne warunki pracy – informuje portal geoforum.pl
“Metan pochodzący z powietrza wentylacyjnego” jest jednak ostatecznie uwalniany do atmosfery, działając w ten sposób jako źródło niezorganizowanego metanu.
Według Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska 10 największych kopalń węgla emitujących metan w Europie znajduje się w Polsce. Tylko w ciągu 2020 roku uwolniły one łącznie do atmosfery 282 300 ton tego gazu. Największe stężenie metanu w latach 2018-2020 koncentrowało się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
O2