- Polscy i Niemieccy naukowcy razem będę pracować nad technologią 6G.
- Politechnika i Exatel wraz z Instytutem Fraunhoffera będą realizować projekt.
- Politechnika Warszawska w ścisłej współpracy z przemysłem otwiera nowe rynki i zarazem nowe obszary badawcze dla fotoniki.
- Zobacz także: Popularni dziennikarze wspierają kampanię w obronie nienarodzonych dzieci
Nowa technologia
Technologia 6G to innowacyjny projekt, nad którym będą pracować naukowcy Politechniki Warszawskiej we współpracy z Instytutem Fraunhoffera (odpowiednikiem polskiej Sieci Łukasiewicza). Całość projektu będzie finansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Inicjatorem przedsięwzięcia jest prof. Jarosław Turkiewicz z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Natomiast dr hab. inż. Teodor Buchner jest łącznikiem biznesu ze światem akademickim.
Każdy z pracujących nad nową technologią, będzie realizował odpowiednie odcinki technologiczne. Od budowy i oprogramowania unikatowych źródeł oraz opartych na nich protokołów aż do poziomu testów technologii.
6G to skrót oznaczający szóstą generację sieci komórkowej. Obecnie operatorzy telekomunikacyjni na całym świecie wdrażają jej piątą generację. 5G daje o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. 5G pozwoli podpiąć do Internetu ogromną liczbę dodatkowych urządzeń. Nowa technologia pozwoli podłączyć do sieci nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy. Na razie nie podano szczegółów charakterystyki kolejnej generacji sieci komórkowej, tj. 6G.
Zapowiadane efekty
W planach jest demonstracja łącza telekomunikacyjnego, które strona polska przygotuje na bazie innowacyjnych komponentów dostarczonych przez stronę niemiecką. Chodzi o przygotowanie pełnego pakietu, który pozwoli na pełną komercjalizację nowej technologii. – Politechnika Warszawska w ścisłej współpracy z przemysłem otwiera nowe rynki i zarazem nowe obszary badawcze dla fotoniki czy telekomunikacji
– mówi dr hab. inż. Teodor Buchner.
Efektów prac możemy się spodziewać za 2 lata. Kluczowa jest krótka perspektywa rynkowa. Dlatego tak ważna jest współpraca z partnerem akademickim, z którym mamy szansę świętować wdrożenia, a nie jedynie dzielić doświadczenie wieloletnich prac badawczo-rozwojowych
– dodaje Buchner.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
tvp.info, gov.pl