- 13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze złożyło na ręce Mateusza Morawieckiego swą rezygnację.
- Na temat możliwości rezygnacji części członków Rady Medycznej w czasie piątkowego posiedzenia pisał Dziennik Gazeta Prawna.
- Punktem spornym między rządem a Radą Medyczną była sprawa małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak.
- Zobacz także: Wojsko Polskie obnażone. Gigantyczny wyciek danych o armii i jej zasobach
Lekarze podali powód rezygnacji
W oświadczeniu części członków Rady Medycznej do spraw Covid-19 działającej przy premierze, które w piątek przesłano PAP, napisano m.in., że decyzja zapadła z uwagi na “brak wpływu rekomendacji na realne działania” i “wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.
– Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie Covid-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych
– napisało 13 członków rady.
Dodano, że “z upływem czasu z narastającą frustracją obserwowaliśmy brak politycznych możliwości wprowadzania optymalnych i sprawdzonych w świecie rozwiązań w walce z pandemią”.
Oświadczenie podpisało trzynastu lekarzy
Pod oświadczeniem podpisali się:
- Robert Flisiak,
- Magdalena Marczyńska,
- Agnieszka Mastalerz-Migas,
- Radosław Owczuk,
- Iwona Paradowska,
- Miłosz Parczewski,
- Małgorzata Pawłowska,
- Anna Piekarska,
- Krzysztof Pyrć,
- Krzysztof Simon,
- Konstanty Szułdrzyński,
- Krzysztof Tomasiewicz,
- Jacek Wysocki.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Rezygnacji nie złożyło czworo członków gremium, m.in. główny doradca premiera do spraw Covid-19 prof. Andrzej Horban. Oprócz niego pod listem nie podpisali się: Tomasz Laskus, Artur Zaczyński oraz Piotr Czaudera.
Punktem spornym między rządem a Radą Medyczną była sprawa małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która stwierdziła, że szczepionki są eksperymentem medycznym. W odpowiedzi na to Rada rekomendowała jej usunięcie ze stanowiska, do czego nie doszło.
RMF24, WNET.FM